Povedzte áno novým oknám. Ako dlho vydrží?
Bývanie

Povedzte áno novým oknám. Ako dlho vydrží?

Niekedy sú nové okná skutočne potrebné. Rekonštrukcia domu sú na bežnom poriadku, len to nie je práve najlacnejšia záležitosť. V súčasnej dobe sa rekonštruujú hlavne okná, ktoré sa rôzne utesňujú, aby z miestnosti neunikalo teplôt či aby do miestnosti neprenikala zima. Napríklad práve vy budete v blízkej dobe okná meniť, otázkou však je, ako dlho táto nemalá investícia vydrží. Aká je ich skutočná životnosť neodmysliteľné časti domu? 

Okná sa opotrebovávajú, to je skrátka tak dané. Môže za to životnosť, môže za to zlé umývanie, môžu za to vonkajšie vplyvy (dážď, vietor či iné nepriazne počasia). Otázkou je, v akom stave je potrebné okná už vymeniť. Ak majú okná zlé tesnenie, je načase ich vymeniť. Rovnako tak je treba ich vymeniť vtedy, keď majú okná zlé kovania a ani premazanie už nepomáha. 

Ako dlho vydrží plastové okná? 

Väčšinou sa rozmýšľame nad tým, či kúpime plastové či drevené okná. Predtým bola hitom plastové okná, teraz sú moderné predovšetkým drevené okná. Zamerajme sa však teraz na tie plastové okná. Tá majú potenciál vydržať aj päťdesiat rokov, ale samozrejme opäť všetko záleží na údržbe. 

Plastové okná nevyžadujú takmer nič, umývajú sa v čase, keď je potreba. Musíte si dávať pozor na to, aby nebol poškodený povrch. Nie sú povolené žiadne kresby fixkou, pozor na akékoľvek poleptanie. 

Ako dlho vydrží drevené okná? 

Čo sa týka drevených okien, tie vydržia oveľa dlhšie ako plastová. Ovšem vyžadujú oveľa viac peňazí, preto na to dbajte. Okrem bežného umývanie okien minimálne dvakrát do roka ošetrujte lazúru balzamom na drevo. A samozrejme okolo každého ôsmeho roka treba renovačný náter. 

Životnosť ovplyvňuje aj to, na akom mieste sú okná umiestnené. Ak sú na priamom slnečnom svetle, je potrebné zvýšiť rámové okapnice, aby bolo okno chránené na tých citlivých miestach. To isté sa robí aj pri hliníkových okien.