Ako sa starať o elektrokolobežku?
Zaujímavosti

Ako sa starať o elektrokolobežku?

Zaobstarali ste si elektrokolobežku a už sa tešíte, až na nej budete vyrážať do školy, do práce alebo len tak po meste? Aby vám kolobežka dlho a dobre slúžila, je nutné venovať jej trochu starostlivosti. Predovšetkým je potrebné venovať pozornosť batérii, ktorej životnosť môžete správnou starostlivosťou maximálne predĺžiť. A naopak.

Ako sa starať o batériu?

Elektrokolobežky, respektíve batérie v nich, sú uspôsobené tak, aby vydržali niekoľko stoviek nabíjacích cyklov, než začnú degradovať. Keď im ale venujete trochu starostlivosti, vydržia oveľa dlhšie. Začať by ste mali pri nabíjaní. Používajte iba originálnu nabíjačku. Kolobežku nenabíjajte ihneď po jazde, pretože by mohlo dôjsť k prehriatiu už tak rozohriatej batérie. Z rovnakého dôvodu by ste na kolobežke nemali jazdiť ihneď po nabití.

Elektrokolobežku nenechajte úplne vybiť, ale nabíjajte ju, keď nabitie batérie klesne 30–40 %. Pod touto hranicou už stroj aj tak nie je schopný podať požadovaný výkon. Úplné vybitie navyše znižuje napätie článkov a mohlo by sa stať, že batériu už znova nenabijete. Pokiaľ sa chystáte kolobežku na dlhšiu dobu odstaviť, nechajte ju nabitú na 50–70 %.

Batériu poškodzujú aj extrémne teploty. Vyvarujte sa teplotám nad 50 °C, alebo naopak pod -20 °C. To znamená nenechávať kolobežku v lete po celý deň stáť na slniečku av zime ju zase schovávať pred mrazom.

Ako sa starať o telo kolobežky?

Pokiaľ ide o samotnú elektrokolobežku, snažte sa vyhnúť jazde v mokre a daždi. Vyvarujte sa nájazdu na obrubníky a iné nerovnosti. Raz mesačne dotiahnite všetky skrutky. Každých 1000 kilometrov alebo 6 mesiacov by kolobežka mala prejsť servisom. Ideálne pred každou jazdou skontrolujte tlak v pneumatikách – pokiaľ je príliš nízky, mohli by sa poškodiť.

Kolobežku udržujte čistú. Aspoň raz týždenne si vyhraďte čas na odstránenie nečistôt suchou alebo len mierne zvlhčenou handričkou. Kolobežka by sa nikdy nemala umývať prúdom vody.

Potrebujete poradiť nielen so správnou starostlivosťou, ale aj s výberom tej pravej kolobežky? V Eco Vehicle vám ochotne pomôžu nájsť takú, ktorá vám bude najviac vyhovovať.