Kovovýroba a strojírenství hledá pracovníky. Chybí desítky tisíc lidí
Zaujímavosti

Kovovýroba a strojírenství hledá pracovníky. Chybí desítky tisíc lidí

Stále dookola sa hovorí o tom, ako Česko sužuje nedostatok pracovníkov. Aj keď sa to môže zdať byť ako neustále omieľaná pesnička, pravdou je, že je to stále aktuálna téma, ktorá nemá svojho riešenia. Nezamestnanosť je stále na svojom minime, čo len vedie zamestnávateľa stále do väčšieho zúfalstva. Bohužiaľ stále viac zamestnávateľov krachuje so svojimi firmami, pretože neobsadenosť voľných pracovných miest vedie k spomaleniu, ak nie k zastaveniu celého chodu podniku. Zatiaľ čo ale pre iných je krach naozajstné dno, na ktoré si siahnu, pre iných je to na druhú stranu spása, za ktorú ďakujú a radujú sa. Predsa len krach jednej spoločnosti znamená dostatok pracovníkov pre druhú spoločnosť.

Ani kovovýroba či strojárstvo nie sú odbory, ktoré by sa radovali z dostatku pracovníkov. Pracovníci chýba bohužiaľ aj v týchto odboroch, o ktorých sa hovorí, že to sú Ťahúni českej ekonomiky a do ktorých spadá aj firma Steeltec, kde dochádza ku zváranie alebo na lisovanie materiálu.

Chýba desiatky tisíc ľudí

Nedávno sa konal zaujímavý veľtrh, na ktorom sa predstavilo hneď niekoľko lídrov spoločností pôsobiacich v odboroch, ktoré sme spomenuli, čiže v odboroch kovovýroba a strojárstvo. Tí sa napokon zhodli na tom, že pracovníci naozaj chýba a chýba ich rovno desiatky tisíc.

K najhľadanejším pracovníkom patria najmä obrábači kovov, tiež operátori CNC strojov alebo technici či zvárači a strojné zámočníci.

Záujem rastie hlavne o päťdesiatnikov

Možno ste sa v súvislosti s kovovýrobou a strojárstvom stretli s tvrdením, že o päťdesiatnikov v týchto oblastiach nie je záujem. Lenže to je len mýtus. Ľudia nad päťdesiat rokov sú dostatočne perspektívne na to, aby aj v týchto odboroch mohli pracovať. Zamestnávatelia od nich budú vyžadovať len manuálnu zručnosť, technické zručnosti a ak budú mať navyše skúsenosti, budú razom platení zlatom.