Cestovanie v karavane: mýty, ktoré sa o tom rozprávajú
Zaujímavosti

Cestovanie v karavane: mýty, ktoré sa o tom rozprávajú

Obytné vozidlá, karavany alebo len osobné autá prestavané na obytné vozidlá sú v poslednej dobe veľmi obľúbené. Dôvodom je nástup pandémie, ktorý spôsobil, že veľa ľudí sa rozhodlo tráviť svoju dovolenku na vlastnú päsť. To môže znamenať zvýšené náklady v kempoch. Aj keď si môžete zaobstarať rovno karavan, vstavby do áut sú obvykle praktickejšou možnosťou. Z vášho osobného vozidla vytvorí obytný automobil v niekoľkých málo krokoch. A keď práve nekempujete, môžete vozidlo využité na klasické jazdy.

Cestovanie s karavanom je lacnú dovolenku

Pokiaľ vlastníte karavan, potom môžu byť náklady na pobyt v určitých mestách alebo turistických oblastiach lacnejšie, nie však veľmi nízke. S vlastníctvom takého vozidla sa spája platenie poistenia, jeho spotreba je oveľa vyššia ako pri obytnom vozidle, musíte vynakladať peniaze na revízie a prípadné opravy – a to rozhodne nie je lacnou záležitosťou. Aj z tohto dôvodu je mnohokrát lepšie mať radšej auto prestavané na obytné. Nie každý má svoje vlastné obytné vozidlo, takže ak chce takto cestovať, musí si ho požičať. Tu odpadajú pravidelné náklady na povinné ručenie a ďalšie poistenie, ale ceny požičovného sú pomerne vysoké.

Obytné vozidlo môže stáť všade

Pokiaľ si myslíte, že si vezmete obytný automobil a postavíte ho do lesa na pekné miesto, kde budete kempovať zadarmo, máte mylnú predstavu. Len málo štátov z Európskej únie toto umožňuje. Ak by ste zákazy porušovali, môže to viesť k ďalším reštrikciám zavedené pre všetky karavany. Napríklad vynútený zákaz parkovania. Miesta, kde môžete s karavanom zastaviť, sú po Európe hojné. Nevyplatí sa riskovať pokutu kvôli ušetreniu niekoľkých eur.

Infraštruktúra v kempoch je zlá

Ľudia, ktorí pamätajú kempy ešte z osemdesiatych rokov, rozširujú tvrdenie, že kempy sa stretávajú so špinavým sociálnym zariadením bez toaletného papiera, s nekvalitnými sprchami bez teplej vody a ďalšími problémami. To už však dnes nemusí byť pravdou. Niektoré miesta bohužiaľ takto zastarané stále ešte sú, ale dnes už nie je problém nájsť udržiavané a čisté kempy. V nich sa nachádzajú miesta pre obytné vozidlá.