Čo je to rhinoplastika a pre koho je určená
Zaujímavosti

Čo je to rhinoplastika a pre koho je určená

Rhinoplastika tiež známa ako operácia nosa, je veľmi citlivý chirurgický zákrok, ktorý sa používa na zmenu tvaru a veľkosti nosa. Táto operácia môže byť estetická alebo rekonštrukčná, v závislosti na potrebách pacienta. Koho môže zákrok zaujať?

Čo všetko zvládne rhinoplastika

Nie sme všetci Gérard Depardieu, Tereza Maxová alebo Simona Babčáková, ktorí sú dokonalí takí, ako sa cítia. A že majú kvapku iný nos? Ako vidno, dokázali z neobvyklého tvaru nosa vyťažiť naopak popularitu a obdiv. Lenže nie všetci to dokážu a nepekný tvar nosa vedia dosť potrápiť. Operácia sa môže vykonávať od šestnástich rokov, takže dokáže zlepšiť život už mladých ľudí.

Estetická rhinoplastika sa vykonáva s cieľom zlepšiť vzhľad nosa. Dokáže zmierniť asymetriu, zúžiť špičku, zmeniť tvar hrbola alebo skrátiť či predĺžiť celkovú dĺžku nosa. Aj vďaka vyrovnaniu vybočenia nosnej prepážky vie upraviť problémy s dýchaním. Rekonštrukčná rhinoplastika sa používa aj na obnovenie funkcie nosa a vzhľadu po úraze alebo chirurgickom odstránení nádoru.

Pre koho je operácia určená?

Rhinoplastika je vhodná pre ľudí, ktorí majú nízku sebaúctu kvôli svojmu nosu a chcú zlepšiť svoj vzhľad. Rovnako ju uvítajú pacienti, ktorí trpia deformačnými chybami nosa v dôsledku úrazu alebo nádoru. Je však dôležité nájsť skúseného a kvalifikovaného plastického chirurga, pretože operácia nosa je obzvlášť citlivá záležitosť. Nos ovplyvňuje celkový výraz tváre a akúkoľvek menšiu zmenu jeho majiteľ, avšak aj okolie ihneď zaregistruje.

Ako prebieha operácia

Je nutné, aby pacient mal jasnú predstavu o výsledku, ktorý chce dosiahnuť. Pred zákrokom podstúpi rad potrebných vyšetrení a dôkladnú konzultáciu s lekárom. Operácia prebieha v celkovej narkóze, avšak samotný priebeh záleží na rozsahu zmien. Pokiaľ je potrebné operovať celý nos, rez je vedený vo vnútri nosných prieduchov. Stehy sú umiestnené vo vnútri a sú vstrebateľné.

Hospitalizácia je nutná najviac na jeden deň a noc. Na konci operácie sa prikladá nosová dlaha, ktorú pacient nosí zhruba 10 dní. Nasleduje pokojový režim v domácom prostredí. Športovať môžete začať po mesiaci od zákroku.