Oči trpí mnohými chorobami, sužujú ich mnohé problémy, ktorým by sme rozhodne mali prikladať veľkú váhu. Ak nás oči bolí, ak máme pocit, že máme v očiach piesok, či ak sa vyskytnú problémy s videním, treba zamieriť k očnému lekárovi. Len tak si budeme istí tým, či naše oči trápia nejaké ochorenie alebo nie. Ak ste si mysleli, že človeka môže trápiť len syndróm suchého oka alebo prípadne zápal spojiviek, pomýlili ste sa. Chorôb očí je oveľa viac. Jednou takou chorobou je potrebné makulárnej degenerácie.
Ako sme spomenuli, očných chorôb je naozaj požehnane, človek nevie, ktorá choroba je horšia. V prípade, že budete mať poprehýbané videnie, je tu možnosť toho, že trpíte takzvanú makulárnou degeneráciou.
Aké ďalšie sú príznaky makulárnej degenerácie?
Makulárna degenerácia je ochorenie očí, ktoré najčastejšie postihuje osoby staršie ako päťdesiat rokov. Pri chorobe je postihnutá tá časť oka, kde je obraz najviac ostrý. Na tomto mieste sa vyskytne žltá škvrna, ktorá spôsobuje poprehýbané videnie.
Pri tomto ochorení pacient nevidí jasné farby, tiež sa mu zhoršuje videnie za súmraku, okrem iného má videnie zahmlené. Bohužiaľ makulárna degenerácia je choroba postupne sa zhoršujúce.
Ako sa lieči makulárnej degenerácie?
Otázkou tiež je, ako sa lieči makulárnej degenerácie. Vždy záleží na aktuálnom štádiu choroby. V mnohých prípadoch stačí užívať očné kvapky alebo iné očné lieky, v iných prípadoch sa musia podstúpiť laserová liečba.
Je možné choroby predchádzať?
Aj keď choroba postihuje najčastejšie ľudí nad päťdesiat rokov, nie sú jedinou rizikovou skupinou. Percento vzniku makulárnej degenerácie sa zvyšuje fajčením, tiež nadváhou či prípadne vysokou hladinou cholesterolu. Najčastejšie touto chorobou trpia bohužiaľ ženy.
Choroby je možné predchádzať treba tak, že budeme jesť viac zeleniny, že do jedálnička zaradíme morské ryby alebo že budeme konzumovať doplnky stravy plné luteínu.