Zaujímavosti

Deväť a jedna zaujímavosť o priateľských psoch, ktorí nás udržujú v kondícii

Aké zviera sa radí medzi najčastejšie chované domácich miláčikov? No predsa pes! Pes je tým najčastejším zvieracím členom domácnosti, čo vie iste každý z nás, málokto však o psíkovi vie niekoľko zvláštnych zaujímavostí, ktoré človeka posadí na stoličku. Pokiaľ je pes členom aj vašej domácnosti, prečítajte si o ňom deväť a jednu zaujímavosť, ktorú ste o svojom zvieracom miláčikovi doteraz netušili. 

Deväť a jedna zaujímavosť o psovi: 

1) Vedeli ste, že zdravá fena môžu so svojím psím partnerom mať za púhych šesť rokov aj napriek 66-tisíc šteniat? Fenky sú neuveriteľne plodná stvorenia, a pokiaľ môžu, rozmnožujú sa rýchlosťou blesku. Za púhych šesť rokov skutočne môžu mať skoro sedemdesiat tisíc potomkov. 

2) Aj psy sa potia. Na rozdiel od človeka sa však potia iba na jednom jedinom mieste na celom tele, a to medzi vankúšikmi labiek. Na tom jedinom mieste sa nachádza psie potné žľazy. 

3) Mnohí ľudia sa domnievajú, že sú psy farboslepí. Lenže to samozrejme nie je pravda. Psy vidia ako ľudí, jenom teda celý deň vidí ako ľudia v šere. To, že sú psy farboslepí, je teda obrovský mýtus, ktorý ľudia medzi sebou šíria. 

4) Aj keď sa môže zdať, že psíkovia žijúci na dedine sú šťastnejší, psy žijúci v meste žijú oveľa dlhšie, a to konkrétne o tri roky. 

5) Psíci sú členmi domácnosti milovaní. V Spojených štátoch amerických sa dokonca psíkovia stávajú neoddeliteľnou súčasťou večerného programu. Nedávny prieskum ukázal, že neuveriteľných 87 percent Američanov tvrdí, že s nimi psíkovia trávia čas najmä každý deň pri televízii. 

6) O skaze Titanicu ste iste počuli. Neustále sa hovorí o tom, koľko na lodi umrelo ľudí a koľko ľudí prežilo. Málo sa však hovorí o psoch, ktorí prežili. Skazu Titanicu konkrétne prežili tri psy, a to konkrétne pekingský palácový psík, pomeranian a novofundlandský psík. 

7) Psy sú najčastejším zvieracím členom domácnosti. Z prieskumov vyplýva, že psíka vlastné každá štvrtá rodina. 

8) Posielate pozdravy v podobe pohľadov? Iste ste nikdy nepremýšľali nad tým, že by ste na pohľad podpísali aj svojho psíka. V Amerike je to však bežné. Neuveriteľných sedemdesiat percent majiteľov psíkov svojich psov na pohľadnice podpisuje. 

9) Viete, prečo sa hovorí, že prší psy a mačky? Príslovie pochádza už zo 17. storočia, kedy sa počas obrovských, prudkých lejakov veľké množstvo psov a mačiek utopilo. 

10) A aké psie plemeno je najťažšie? Nemecká doga.