Fascinujú vás hrady ako stavby a radi by ste zistili, čo za nimi vlastne stojí? Nejeden z nich je opradený záhadami alebo tajomstvami, poďme sa pozrieť napríklad na Carcassonne alebo Montsegur.
Carcassonne
Tento pozoruhodný hradný komplex nachádzajúci sa v južnom Francúzsku je jeden z najzachovalejších stredovekých miest v Európe. Už od čias Keltov bolo miesto, kde hrad stojí využívané ako oppidum. V 3. storočí postupne začali obyvatelia stavať časti hradu a domov okolo neho.
Najväčší rozkvet mesto zažilo v 12. storočí. V dobách krížových výprav bolo často dobývané a postupne upadalo. V 18. storočí ho architekt Viollet-le-Duc rekonštruoval do dnešnej podoby, kedy je využívané ako významný turistický cieľ.
V areáli mesta sa organizujú nielen stredoveké trhy, ale aj historické divadelné predstavenia, ktoré sa konajú priamo v uliciach medzi prechádzajúcimi turistami.
Legenda hradu Carcassonne vznikla v čase obliehania hradu Karlom Veľkým. Päť rokov ležalo vojsko pred hradom a obyvateľom postupne dochádzali zásoby. Hradná pani z posledných zásob nechala vykŕmiť jedno prasa, ktoré potom poslala obliehateľom. Tí v domnení, že v hrade je dostatok potravy sklamaní odtiahli. Touto ľsťou hradná pani menom Dame Carcas zachránila hrad a odvtedy sa na jej počesť volá Carcassonne.
Montsegur
Na vysokej strmej skale meracej 1207 m v oblasti južného Francúzska v departmente Ariége leží hradná pevnosť Montsegur. Hrad bol vybudovaný v roku 1204 ako Katarská pevnosť. V dobách križiackych vojen bol hrad dobytý a vyplienený.
Katarské obyvateľstvo dlho odolávalo dobývaniu, nakoniec však podľahlo a ľudia sa museli vzdať svojej viery. Tí, ktorí sa viery nevzdali boli na lúke pred hradom upálení. Pri obliehaní bolo videných niekoľko katarov, ktorí ušli, k tejto udalosti sa traduje legenda, že na hrade bolo ukrytých mnoho cenností vrátane svätého grálu. A ten utečený katári pri obliehaní odniesli a uschovali inde.