Akú farbou vymaľovať kuchyňu?
Bývanie

Akú farbou vymaľovať kuchyňu?

Premýšľate nad tým, že dáte svojmu kuchynskému nový nádych? Potom by ste mali poriadne porozmýšľať nad tým, že vymaľujete steny osviežujúcou farbou. Lenže akú? Nie je tajomstvom, že každá farba má na nás istým spôsobom vplyv. Zatiaľ čo niektorá v nás vyvoláva agresiu, iná zase povzbudzuje chuť do jedla. A presne to by sa nám hodilo, však?

Niektoré farby vedia rozžiariť deň

Do kuchynského kúta sa hodia napríklad také farby, ktoré vám rozžiaria deň. Predsa len kuchynským kútom prechádzate veľmi, veľmi často. Prakticky je to jedna z prvých miestností, ktorú navštívite po prebudení a je to jedna z posledných, kde ukončujete deň. Aby sa vám nevryla do pamäte nijako negatívne, oplatí sa staviť na odtiene, ktoré sú napríklad symbolom ohňa.

Napríklad oranžové, žlté alebo červené tóny sú tým správnym riešením. Pôsobí veľmi teplo av prípade kombinácie s bielou bude pôsobiť veľmi príjemne, moderne a nadčasovo.

Pokiaľ vám neučaruje teplá farba

Nie ste zástancami teplých odtieňov, ale radšej by ste stavili na niečo studenšie? Modrá farba je ideálnou alternatívou, len s ňou buďte opatrnejší. Nie sú totiž odtiene ako odtiene. Skvelou alternatívou, ktorá nezabije vašu chuť do jedla, ale zároveň vás nijako neuspí je pastelovo modrá, podobajúca sa nápadne tomu odtieňu, s ktorým počítajú napríklad v Ľadovom kráľovstve.

Nemusíte nutne vsádzať iba na modrobielu alternatívu, staviť možno aj na také spojenie, ktoré bude doplnené o neutrálne prírodné odtiene, ako je napríklad drevo.

Riaďte sa niekoľkými zásadami

Pokiaľ si však s výberom farebného odtieňa nie ste istí, riaďte sa podľa niekoľkých praktických rád či zásad. Napríklad sa pri výbere farieb riaďte veľkosťou kuchynského kúta. Do menších kuchýň sú vhodnejšie svetlejšie odtiene, ktoré vedia opticky zväčšiť miestnosť, naopak sa vyhnite tmavým farbám, ktoré ju naopak môžu opticky zmenšiť.

Ak budete chcieť kuchyňu o niečo spestriť a dodať jej moderný nádych, oplatí sa voliť také farby, ktoré budú perfektne sedieť do k existujúcemu vybaveniu. Nebojte sa svetlosti alebo sa riaďte podľa toho, ako sa mení svetlo v miestnosti.