Ako si vypestovať imelo na ďalší Vianoce?
Bývanie

Ako si vypestovať imelo na ďalší Vianoce?

České vianočné sviatky už nie sú sviatky, ktorými bývali predtým. Veľký vplyv na aktuálne Vianoce majú Spojené štáty, odkiaľ si preberáme celý rad zvykov. Ponožky, respektíve pančuchy na krbu sú americký zvyk, ktorý sa dostáva aj do slovenských domácností. Okrem toho sa do českých domácností dostáva aj zvyk bozkávania sa pod imelom, ktorý je najmä u mužov veľmi obľúbený. Imelo je v súčasnej dobe naozaj neoddeliteľnou súčasťou aj slovenských Vianoc, avšak mnohí ľudia si imelo kupujú v kvetinárstvach. Pravdou je, že je možné si práve túto vianočnú rastlinku vypestovať aj na záhrade. Ale ako?

Ak sa chcete počas vianočných sviatkov krapet ušetriť, nemusíte utrácať za imela, ktoré sa väčšinou visí nad vstupné dvere, aby sa ľudia pobozkali hneď pri stretnutí. Môžete si ho už teraz zasadiť na záhradu a vypestovať si ho. A aby sa vám to podarilo, prezradíme vám, ako na to.

Stačí len pár bobúľ

Keď mu stále krútite hlavou nad zistením, že je možné si imelo vypestovať, teraz vám prezradíme, ako na to. Postačí vám k tomu totiž len bobule, ktoré by mali byť ideálne vyzreté. Okrem toho budete potrebovať ideálne ovocný strom, ktorý vám stojí a rastie na záhrade.

Aby ste si imelo vypestovali, je nutné odstrániť z vyzretých bobúľ semená, ktoré vysadíme na listnatý strom. Je však potrebné, aby ste mali semienka imela bieleho listnáčového, iné druhy sa totiž neujmú na stromoch.

Imelo a zdravotné účinky

Pestovanie imelo tak nie je nič ťažké, práve naopak. Jedná sa o veľmi jednoduchú záležitosť, ktorá dokonca prinesie aj niečo prospešné pre zdravie. Málokto totiž vie, že imelo je liečivé, že má blahodárny vplyv na zdravie, respektíve na ľudské telo. Napríklad odvar z listov imela pomáha pri srdcových ťažkostiach alebo tiež pôsobí proti kŕčom.

Okrem toho má imelo močopudné účinky. Treba však dať pozor na to, aby ste nerobili odvar z bobúľ, ale naozaj len z listov, prípadne z končatín vetvičiek. Bobule sú u imelo jedovaté, bohužiaľ.