vodní kámen
Bývanie

Vodný kameň ako večný problém. Ako sa ho zbaviť vo varnej kanvici?

Aj keď sa snažíme akokoľvek, mnohokrát nepredídeme vodnému kameňu. Najčastejšie sa vyskytuje v práčke, ale tiež sa s ním stretneme vo varnej kanvici alebo u sprchovej hlavice. Mnohí ľudia hlavne v prípade varnej kanvice robia to, že po odhalení vodného kameňa ihneď investujú do novej kanvice. Lenže aj v novej kanvici sa vodný kameň môže objaviť, tak to skrátka je. Je teda potrebné sa s ním naučiť bojovať, a to zavčasu, než si navykne na neustále investovanie do novej varnej kanvice. 

Boj s vodným kameňom nie je vôbec vopred prehratý. Mnohé gazdinky investujú do drahých výrobkov z drogérie, avšak to je zbytočná investícia. Radšej využite to, čo máte doma. Málokto si to uvedomuje, ale vo svojich kredencoch máme doslovné poklady, bez ktorých by sme boli pri upratovaní stratení. 

Otázkou je, akí pomocníci bojujú s vodným kameňom, ktorý je veľmi často sa vyskytujúcim problémom, s ktorým nejeden človek nevie zatočiť. 

1) Citron 

Obrovským pomocníkom v kuchyni je citrón. Ten možno využiť na sto rôznych spôsobov a je veľká škoda, že sa väčšina ľudí skloňuje k tomu, že si z citróna robia maximálne ovocnej šťavy alebo je prikladajú k rybám. Oveľa lepšie je, keď sa citrón využije v boji proti vodnému kameňu, ktorý vzniká veľmi často vo zmieňovaných varných kanviciach. 

Stačí, keď sa citrón nakrája na kolieska a hodí sa do varnej kanvice. K tomu je potrebné priliať trochu vody a vyvariť – pokojne dvakrát po sebe. 

2) Ocot 

Ocot sa považuje za nepostrádateľného pomocníka v domácnosti. Ľahko s ním vyleštíte okná, ešte jednoduchšie s ním odstránite vodný kameň z varnej kanvice. Ocot a vodu (v pomere 1: 1) nalejte do varnej kanvice a vyvarte (opäť je možné dvakrát v rade). A až bude po vyvarení, vodného kameňa naraz nebude. 

Oba spôsoby sú zaručené a efektívne, navyše neškodí samotnému spotrebičmi ako mnohé chemické prípravky na odstraňovanie vodného kameňa, ktoré väčšinou ani nefungujú.