bylinky na žaludek
Zdravie

Aké bylinky pomáhajú na ochorenia žalúdka?

Verte alebo nie, nádcha naozaj nie je to najhoršie, čo vás môže postihnúť, aj keď sa práve tomuto ochoreniu hovorí najhoršie chlapská choroba. V súčasnej dobe sa ľudia trápia najmä ochoreniami žalúdka, za čo môže napríklad nezdravá strava, nadmiera alkoholu alebo tiež aj fajčenie, čo je ďalší zlozvyk, ktorý škodí viac, než sme si mysleli. Našťastie to, čo narobila nezdravé občerstvenia alebo tiež nadmiera alkoholu, môžu spravit bylinky, ktoré nám napríklad práve rastú na bylinkovej záhradke. 

Najskôr si však prezraďme, aká ochorenie žalúdka nás sužujú najčastejšie. Najčastejšie nás trápia konkrétne vredy, ale okrem toho tiež sa vyskytuje chronický zápal žalúdka či akútny zápal žalúdka, ktorý príde zakaždým nečakane a v najmenej vhodnú chvíľu. 

Ako sme však spomenuli, choroby žalúdka môžu spasiť bylinky. Ale aké? 

Puškvorec ako rýchly pomocník 

Poznáte bylinku zvanú puškvorec? Stačí si z nej spraviť nálev z koreňa, prípadne sa odporúča koreň požuť. V prípade náleve si ho zmiešajte ešte s pollitrom studenej vody, k tomu pridajte zhruba tri čajové lyžičky mletého koreňa alebo môže byť aj koreň strúhaný. Cca štyri hodiny nechajte odležať, potom pite po ohriatí. 

Aj sladkého drievka pomáha 

Na svete existujú dva typy ľudí, a síce tí, ktorí sladké drievko milujú, a tí, ktorí ju z hĺbky duše nenávidí. Ak patríte k prvej skupine, máte vyhrané – práve sladkého drievka totiž uľavuje od žalúdočných ťažkostí a neduhov. Sladké drievko je známa tým, že uľavuje od žalúdočných kŕčov. Odporúča sa rozmiešať pol lyžičky sladkého drievka v zhruba štvrť litra vriacej vody, počkajte pätnásť minút, než sa všetko spojí a vylúhuje, potom pite pred jedlom. 

Mäta, čo vám rastie na záhradke 

Mäta je bežnou súčasťou bylinkových záhradiek. Mimo to je skvelý pomocník pri žalúdočných ťažkostiach. Dokáže nielen regulovať zažívanie, ale okrem toho tiež upokojí žalúdočnú sliznicu.