Ako vyberať matrace
Bývanie

Ako vyberať matrace

Hovorí sa, že náš spánok je tak kvalitný, ako kvalitné máme matrac. Mnohí môžu namietať, že je to povedané s nadsádzkou, ale v skutočnosti je to holý fakt. Pri výbere matraca by sme mali byť opatrní. Mali by sme si dať veľmi záležať a domov by sme si mali priniesť matrac, o ktorej sme stopercentne presvedčení, že je tá pravá a že sa na nej bude spať doslova rozprávkovo. Spánok je pre človeka skutočne veľmi dôležitý, preto investície do kvalitné matrace nie je márna.

Ak ste sa rozhodli investovať do zbrusu nové matrace, pravdepodobne vás prekvapilo množstvo ponúkaných matracov. Matracov je aktuálne na trhu skutočne veľa, je ťažké si vybrať jednu, ktorú si odnesiete domov.

Teraz sa predávajú rôzne typy matracov. Existujú penové matrace, z ktorých najobľúbenejší je matrac z lenivej peny. Potom tiež existujú latexové matrace, ktoré sú veľmi kvalitné a ktoré sa vyrába zo zmesi syntetického a prírodného materiálu. Na trhu nájdete taktiež pružinové matrace, z ktorých už dávno netrčí perie von, a samozrejme nesmieme zabudnúť na sendvičové matrace, ktoré sú tvorené niekoľkými vrstvami.

Podľa čoho vyberať matrace

Keďže je však druhov tak moc, oceníte vedieť, ako si tú správnu matrac vybrať. Ideálne bude, keď budete vedieť, na akom podklade bude matrac uložená. To vám výber rapídne uľahčí. Nie všetky matrace sa hodia na lamelové rošty, iné matrace potrebujú mať pevný podklad pod sebou. Než teda matrac kúpite, zistite si, aký podklad vaša posteľ má.

Samozrejme tiež vyberajte podľa tvrdosti. Všeobecne platí, že človek väčšie váhy potrebuje tvrdšie matrac, ľahší človek zase mäkšie matrac. Do úvahy sa musí brať aj poloha, v akej spíme. Keď spíme na boku, sú pre nás určené matrace mäkšie. Ak spíte na chrbte, kúpte si matrac tvrdší.

Do úvahy berte aj výšku matraca

Mnohí ľudia nad výškou matraca mávnu rukou, avšak aj výška matraca sa musí brať do úvahy. Minimálna výška matraca by nemala klesnúť na osemnásť centimetrov. Matrac sa dnes vyrába od desať do štyridsiatich centimetrov.