Väčšina vášnivých domácich pestovateľov má už mnoho druhov zeleniny nasadených, avšak na niektoré druhy zeleniny bol ešte čas. Niektoré druhy totiž potrebujú slniečko a vysoké teploty. Sú to napríklad papriky, uhorky a paradajky. Spomínané druhy zeleniny sa vsádza až v máji, kedy je isté, že sa nevráti zimné mrazíky. Ak sa hrnie do stávkovanie paprík, poradíme vám.
Domáce pestovanie má celý rad výhod. Medzi výhody patrí napríklad to, že papriky majú oveľa lepšiu chuť a navyše sú pestované bez chemických postrekov, teda sú aj zdravšie. Práve papriky sa radí k najpestovanejším druhom zeleniny. Samotné pestovanie nie je nijako ťažké, ide to ako na záhrade, tak aj v byte na okne. Ak však máte záhradu, doporučujeme vsádzať papriky tam. Aby ste zaistili kvalitnejšie a bohatšie úrodu, postavte si fóliovník, v ktorom sa paprikám nadmieru darí.
Fóliovník možno samozrejme kúpiť, ale taky ho zvládne vyrobiť každý domáci kutil. Na internete sa nájde hromada návodov, ako na to.
Prečo pestovať papriky vo fóliovníku?
Fóliovník je nielen pre papriky, ale aj pre paradajky a uhorky ideálne. Ľahko sa v ňom udržiava potrebná teplota, navyše sú v ňom všetky druhy zeleniny chránené pred baktériami a inými škodcami, ktoré bežne zeleninu napádajú a kvôli ktorým je nutné zeleninu striekať chemickými produktmi.
Okrem fóliovníka je ideálne miesto aj skleník, ktorý funguje podobne. Nech už ale pestujete papriky vo fóliovníku, v skleníku alebo v záhonoch na záhrade, vždy musíte dbať na to, aby pôda bola dobre pohnojení. Živiny sú pre zeleninu veľmi dôležité.
Aká hnojivá používať?
Hnojív na paprík je veľa, vhodný je najmä chlorid vápenatý, ktorý sa kúpi v každom obchode so záhradníckymi potrebami. Vhodné sú však aj ďalšie hnojivá (napríklad špeciálne hnojivá na listy). Vďaka správnemu a dostatočnému hnojenie môžete nielen ovplyvniť množstvo plodov, ale taky predídete škvrnitosti listov.