Najčastejšie choroby napadajúce zahrádkářovu úrodu
Bývanie

Najčastejšie choroby napadajúce zahrádkářovu úrodu

Kým počas jari sme do svojich záhonov na záhrade vysádzali jednu zeleninu za druhou, počas leta sme pripravení jednotlivé plodiny žať. Je však pravdou, že mnohé plodiny žať nepôjde, pretože budú napadnuté chorobou, ktorú sme včas nestihli zahnať. Choroby sú bohužiaľ každoročné problém, s ktorým sa záhradkári musia dnes a denne zápasiť. Prezraďme si niekoľko známych chorôb, ktoré najčastejšie napádajú zahrádkářovu úrodu.

Každý záhradkár a pestovateľ by mal svoju úrodu pravidelne kontrolovať, aby sa dokázalo rýchlo predísť rozširujúce sa chorobe, ktorá pokojne môže mať za následok aj uhynutie danej rastliny alebo prípadne jej zabráni ďalej rásť. Každý pestovateľ by mal preto vedieť, aké choroby skrátka môžu postihnúť jednotlivé plodiny, prípadne by sa im mal snažiť zabraňovať. Vybrali sme niekoľko známych chorôb, ktoré plodiny napádajú naozaj veľmi často.

Pozor na pleseň šalátovú

K veľmi častým ochoreniam patrí pleseň šalátová, ktorá vzniká pri hustej výsadbe na záhonoch, vzniká tiež vo vlhkom prostredí skleníkov na hlávkovom šaláte. Choroba sa likviduje chemickou cestou, musí sa dezinfikovať pôda a musí sa pravidelne v skleníku vetrať, do budúcnosti sa musíme vyvarovať husté výsadbe.

Obávanú chorobou je nádorovitosť koreňov

K veľmi obávaným chorobám patrí jednoznačne nádorovitosť koreňov. Ide o chorobu, ktorá napáda takmer všetky druhy kapustovitých rastlín. Na koreňoch sa začnú vyskytovať nádory, listy neskôr začínajú šednúť, poruchám a rastliny tým pádom zakrpatievajú.

Máloktorý pestovateľ je si vedomý toho, že ak sa vyskytne táto choroba na plodinách, neodporúča sa na to isté miesto po dobu šiestich rokov čokoľvek vysádzať (máme na mysli Hlúbovitá zeleninu, ktorá sa rozhodne nesmie na skôr postihnuté záhony touto chorobou vysádzať). Aby sa predchádzalo chorobe aj u iných typov zeleniny, odporúčame kúpenej sadby pred zasadením poriadne skontrolovať. Na koreňoch sadeníc sa už môže choroba vyskytovať.