Pestovanie orchideí: to najzásadnejšie, čo treba vedieť
Bývanie

Pestovanie orchideí: to najzásadnejšie, čo treba vedieť

Orchidey sú obľúbené kvety, ktoré sa týčia na okennom parapete v nejednej domácnosti. Ak zvažujete, že sa tiež stanete ich pestovateľom, mali by ste vedieť, že to nebude žiadna sranda. Orchidey ako také sú síce najskvostnejšie izbové kvety vôbec, ale také skvosty vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Pristupujte k nim preto zodpovedne a vyvarujte sa niekoľkých chýb, ktoré vedú k ich záhube.

Na okenný parapet nepatrí každý druh orchideí

Ako už bolo spomenuté, orchidey sa väčšinou týčia na okenných parapetoch. Lenže nie vždy tam sídlia tie, ktorým okenné parapety robia dobre. Niekedy sa sem umiestňujú odrody, ktoré na okne doslova trpia. Je tiež rozhodujúce, aká teplota sa všade okolo pohybuje. To má tiež vplyv na to, či bude orchidea pekne rásť alebo nie.

Všeobecne platí, že pokiaľ orchidea má sídliť na okennom parapete celoročne vykurovaného bytu, kde sa teplota pohybuje okolo dvadsiatich stupňov Celzia, dariť sa bude hlavne morovcom, Vande alebo zástupcom rodu Paphiopedila alebo Dendrobium.

Nevhodný substrát

Veľa pestovateľov orchideí tiež chybuje v substráte, do ktorého rastliny vsádza. Orchidey ako také síce môžu byť vysadené do im určenej pôdy, ktorá je bežne na zakúpenie v hobbymarketoch, ale platí, že pokiaľ pestujete epifyzické orchidey, vyžadujú pôdu trochu inú, kyslejšiu a vzdušnejšiu. Hľadajte proti špeciálnej substrát, ktorý bude svojimi vlastnosťami vyhovovať.

Prelievanie

Treba si uvedomiť, že orchidey sa v žiadnom prípade nezalievajú tak, ako všetky ostatné kvety. Nemôžete ich zaliať a čakať, že rastlina všetko vsiakne. Tak to bohužiaľ nefunguje. Tento scenár bohužiaľ končí preliatím. Preto sa prelievaniu vyvarujte a rastlinu zalievajte tak, že ju do vody postavíte, necháte ju napiť a potom zvyšok vylejete.

Ak by došlo k preliatiu orchidey, viedlo by to následne k úhynu rastliny. Jej korene by začali hniť, čo je bohužiaľ skaza pre túto krásnu rastlinu.