Vďaka zatepleniu strechy môžete ušetriť nemalé peniaze
Bývanie

Vďaka zatepleniu strechy môžete ušetriť nemalé peniaze

Ľudia, ktorí sa snažia ušetriť peniaze za energie, obvykle volia kúpu solárnych panelov alebo fotovoltaických systémov. Pokiaľ im ale teplo z domu uniká, nemusí byť toto riešenie natoľko efektívne. V prvom rade je potrebné zamerať sa na to, aby ste dosiahli utesnenie tepla v zime vo vašom dome, av lete potom zachovanie chladu. Našťastie na takéto stavebné úkony nemusíte byť sami. Štát ponúka rôzne dotácie, ako je napríklad dotácia na výmenu okien a mnoho ďalšieho.

Strechú teplo tiež uniká

Strecha je často slabým miestom najmä u starších domov. Aj na to štát myslí. Získať teda môžete dotácie na zateplenie, ako je napríklad zateplenie strechy, obvodových múrov, podláh či stropov. Hlavnou výhodou zateplenia je nielen udržanie tepla vo vnútri domu v zime, ale aj zachovanie chladu vo vnútri, keď je leto. Vďaka zatepleniu teda môžeme dosiahnuť hneď dvojité úspory – v prvom rade sú to úspory za kúrenie, ale aj za prípadnú klimatizáciu.

Množstvo ušetrenej energie

Možno by vás taktiež zaujímalo, koľko sa dá vďaka zatepleniu strechy ušetriť. Bohužiaľ vám nemôžeme sľúbiť žiadne konkrétne čísla, pretože závisí od množstva faktorov. Napríklad veľkosť plochy, použité materiály a pod. – to všetko môže značne ovplyvniť konečnú spotrebovanú energiu. Jednou z najobľúbenejších variantov je striekaná penová izolácia. Za tú zaplatíte 90 Sk/m2 pri hrúbke 10 cm. Tepelná úspora pritom môže predstavovať asi 30 %.

Dotácie je možné získať aj na novostavbu

Avšak štátne dotácie nie sú určené len pre staršie domy, pri ktorých chcete dosiahnuť určitú energetickú úsporu. Využiť ich môžete aj vtedy, keď staviate úplne nový dom, ktorý bude energia čerpať prioritne z obnoviteľných zdrojov. Čím úspornejší dom bude, tým väčšiu dotáciu môžete dosiahnuť. Možnosť čerpanej čiastky je samozrejme obmedzená hornou hranicou, ktorá v tomto prípade činí 500 000 Sk. Rovnako ako u iných druhov dotácií je ale treba počítať s tým, že dotáciu získate až po tom, čo danú úsporu zaplatíte zo svojho.