Čo ste možno nevedeli o Madagaskare
Zaujímavosti

Čo ste možno nevedeli o Madagaskare

Kam sa tento rok vydať na dovolenku? Čo napríklad na Madagaskar, ktorý môžeme poznať hlavne vďaka rovnomennej animovanej rozprávke, ktorú milujú nielen deti, ale aj dospelí. Síce nemôžeme brať animovanú rozprávku vážne, avšak pravdou je, že sa práve vďaka nej dostal Madagaskar do podvedomia. Ľudia sa o Madagaskar začali veľmi zaujímať, začali sa zaujímať o to, či do tejto destinácie môžu môcť vyjsť, či sem budú môcť zavítať. Pravdou je, že sa to dá. A okrem toho vám tiež prezradíme aj niekoľko zaujímavostí, ktoré by vás nenapadli ani vo vašich najdivokejších snoch.

Madagaskar sa dnes považuje za najstarší ostrov na celej planéte. Z dostupných informácií vyplýva, že Madagaskar bol zhruba pred 167 miliónmi rokov súčasťou veľkého pevninského celku zvaného Gondwana. Vtedy svetu vládli dinosaury. Okrem toho, že sa jedná o najstarší ostrov sveta, je to v poradí štvrtý najväčší ostrov planéty.

Ostrov plný fosílií

Keďže sa práve na zemi Madagaskaru promenádovali dinosaury, nemôžeme sa čudovať tomu, že je ostrov plný fosílií a že sa tu hromada fosílií našla. Objavili sa tu dokonca pozostatky prvých kvitnúcich rastlín alebo práve tu majú svoje korene prvé primitívne cicavce aj vtáky.

Madagaskar sa stal samostatným ostrovom vplyvom pohybov zemskej kôry. Úroveň hladiny oceánov sa menila a Gondwana sa postupne rozpadala. Madagaskar sa postupne vzďaľoval od súčasnej Afriky a stal sa tá samostatným ostrovom. K tomu došlo konkrétne pred šesťdesiatpäť miliónmi rokov, kedy sa začalo masové vymieranie dinosaurov.

Madagaskar plný zvierat

Pokiaľ sa rozhodnete zamieriť na Madagaskar, budete potešení hlavne obrovským množstvom zvierat, ktoré sa tu nachádzajú. Je to raj hlavne plazov. Nájdete tu viac ako 365 endemických druhov. To napokon dokazuje, že na Madagaskare žije deväťdesiatšesť percent všetkých plazov žijúcich na svete.

Madagaskar je domovom rôznych druhov gekónov a tiež je domovom chameleónov, ktorí sú známi nielen svojim meniacim sa sfarbením, ale aj svojimi dlhými jazykmi.