Štúdia preukázala, že mačky majú pozitívny vplyv na naše zdravie
Zdravie

Štúdia preukázala, že mačky majú pozitívny vplyv na naše zdravie

Máte doma nejakého toho chlpatého priateľa, ktorý s obľubou vrní, keď prídete domov? Podľa novej štúdie by ste mu mali ďakovať nielen za lepšie psychické, ale aj fyzické zdravie.

Nižšie riziko infarktu

Pred časom sa v odbornom časopise Journal od Vascular and Interventional Neurology objavila štúdia, podľa ktorej majú majitelia mačiek nižšie riziko rozvoja infarktu myokardu.

Majitelia mačiek podľa štúdie trpia aj menším počtom kardiovaskulárnych ochorení ako ľudia, ktorí vrniaceho kamaráta doma nemajú.

Autori štúdie dokonca navrhujú, aby vysoko rizikoví jedinci zvážili zaobstaranie mačky pre svoju domácnosť.

Nech žije oxytocín

Mať doma mačku má dokonca pozitívny vplyv aj na našu náladu a rozpoloženie. Podľa klinickej psychologičky Melanie Greenberg dochádza pri maznaní mačky k uvoľňovaniu oxytocínu. Práve tento hormón je kľúčový na celkové zníženie stresu a napätia v rámci nášho bežného života. Pomáha tak nielen ľuďom s úzkosťami, ale aj bežnej populácii.

Krvný tlak v normále

Okrem týchto poznatkov bolo zverejnených aj niekoľko tvrdení o tom, že majitelia mačiek vykazujú stabilnejšie hladiny krvného tlaku. Preukázalo sa, že práve oni sa vo vypätých situáciách dokážu správať vyrovnane a reagovať s pokojným úsudkom. Okrem nižšieho rizika infarktu tak vykazujú lepšie hodnoty nameraného tlaku.

Liečivý obklad

Keď nás niečo trápi, mačka si na postihnuté miesto s obľubou ľahá. Jej teplo a prítomnosť nás dokážu uvoľniť. Lekárske štúdie ale spomínajú aj vibrácie s frekvenciou 25 hertzov, ktoré podľa prieskumov zvyšujú pevnosť kostí a podporujú hojivé procesy. Zdá sa, že mačka ochotne pomáha k tomu, aby sme tiež mali deväť životov.

Samozrejme vieme, že mačky sú nočné tvory. Pokiaľ sa im ale venujete cez deň a doprajete im dostatok zábavy, večer zaspia spoločne s vami a nohy vám budú loviť až ráno. Keď si na vás mačka večer ľahne, upokojíte sa a lepšie sa vám bude zaspávať. O stláčaní telefónu nebude ani reč – musíte sa predsa venovať svojmu liečiteľovi a oplatiť mu jeho starostlivosť.