Jarné obdobie je ideálne na presádzanie izbových rastlín. Niekedy vám rastliny a kvety samy povedia, že chcú viac priestoru. Ako to zistiť? Nie je potrebné presádzať každý rok Väčšinu rastlín, ktoré máme doma, nie je potrebné každoročne presádzať. Izbové rastliny sa zvyčajne presádzajú raz za tri roky. Samozrejme, ak máte mladú rastlinu, ktorá ešte len dorastá do svojej dospelej veľkosti, budete musieť kvetináč meniť častejšie. Staršie kusy sa len udržiavajú, presádzajú sa raz za tri roky. Väčšie rastliny raz za päť rokov. Ako sa vám rastlina snaží povedať, že už potrebuje presadiť Aj keď nemusíte presádzať často, občas sa to stane. Preto by ste mali každý rok skontrolovať, či sa vám rastlina prihovára a či si želá, aby mala trochu viac miesta pre svoje korene. Môžete to zistiť najmä podľa určitých signálov. Vyrastajúce korene Rastlina sa často snaží získať živiny a nájsť miesto pre svoje korene mimo kvetináča, keď je už príliš malá. Prerastajú korene cez otvor na dne kvetináča? Bude ju potrebné vymeniť za väčšiu. Pripravte si padák! Niekedy má rastlina pocit, že sa snaží vystúpiť z príliš rýchlo idúceho autobusu. Rastlina doslova vyrastie z kvetináča a prevráti sa. Namiesto padáka si pripravte väčší hrniec. Mach a biely povlak Rastline sa určite nedarí dobre, ak je na povrchu pôdy biely povlak alebo dokonca veľké množstvo plesní. Mechovité porasty nie sú dobré ani pre vašu izbovú rastlinu. Je čas vymeniť pozadie a presadiť ho. Koniec kvitnutia, amen Nekvitne vaša rastlina tak, ako ste zvyknutí? Možno ju nedostatočne hnojíte a potrebuje presadiť. Možno ste si tiež všimli, že rastlina sa už nezväčšuje. Prestal rásť. Je čas dať mu nový priestor a umiestniť ho do väčšieho kvetináča. Aj keď na kvetináči vidíte biele vápenaté usadeniny, rastline sa nedarí. Hurá na nový!
Bývanie,  Zaujímavosti

Na jar presádzame izbové. Ako spoznať, že sa rastlina praje väčší kvetináč?

Jarné obdobie je ideálne na presádzanie izbových rastlín. Niekedy vám rastliny a kvety samy povedia, že chcú viac priestoru. Ako to zistiť?

Nie je potrebné presádzať každý rok

Väčšinu rastlín, ktoré máme doma, nie je potrebné každoročne presádzať. Izbové rastliny sa zvyčajne presádzajú raz za tri roky. Samozrejme, ak máte mladú rastlinu, ktorá ešte len dorastá do svojej dospelej veľkosti, budete musieť kvetináč meniť častejšie. Staršie kusy sa len udržiavajú, presádzajú sa raz za tri roky. Väčšie rastliny raz za päť rokov.

Ako sa vám rastlina snaží povedať, že už potrebuje presadiť
Aj keď nemusíte presádzať často, občas sa to stane. Preto by ste mali každý rok skontrolovať, či sa vám rastlina prihovára a či si želá, aby mala trochu viac miesta pre svoje korene. Môžete to zistiť najmä podľa určitých signálov.

Vyrastajúce korene

Rastlina sa často snaží získať živiny a nájsť miesto pre svoje korene mimo kvetináča, keď je už príliš malá. Prerastajú korene cez otvor na dne kvetináča? Bude ju potrebné vymeniť za väčšiu.

Pripravte si padák!

Niekedy má rastlina pocit, že sa snaží vystúpiť z príliš rýchlo idúceho autobusu. Rastlina doslova vyrastie z kvetináča a prevráti sa. Namiesto padáka si pripravte väčší hrniec.

Mach a biely povlak

Rastline sa určite nedarí dobre, ak je na povrchu pôdy biely povlak alebo dokonca veľké množstvo plesní. Mechovité porasty nie sú dobré ani pre vašu izbovú rastlinu. Je čas vymeniť pozadie a presadiť ho.

Koniec kvitnutia, amen

Nekvitne vaša rastlina tak, ako ste zvyknutí? Možno ju nedostatočne hnojíte a potrebuje presadiť. Možno ste si tiež všimli, že rastlina sa už nezväčšuje. Prestal rásť. Je čas dať mu nový priestor a umiestniť ho do väčšieho kvetináča.

Aj keď na kvetináči vidíte biele vápenaté usadeniny, rastline sa nedarí. Hurá na nový!