Na čo si dať pozor pri natieraní fasády
Bývanie

Na čo si dať pozor pri natieraní fasády

Ako natrieť fasádu? To je otázka, ktorú si kladie každý, kto sa do tejto činnosti chce pustiť. Ľudia si veľmi dobre uvedomujú, že fasáda je veľmi dôležitá a že nemá len reprezentatívnu funkciu. Kvalitne urobená fasáda domu tiež dom chráni pred mrazom, dažďom i vlhkosťou. Aby ste sa do penetrácie domu nemuseli púšťať onedlho znovu, je treba si dať pozor na niekoľko vecí. Na akých?

Nezabúdajte na penetráciu

Keď maľujete interiéry, určite tiež nezabúdate na penetráciu, vďaka ktorej farba dlhšie vydrží. V prípade náteru fasády na penetráciu taktiež nesmiete zabudnúť. Medzi natieraním interiérov a natieraním fasády je však jeden veľký rozdiel, a síce keď zabudnete na penetráciu pri maľovaní izieb, nie je to tak hrozné ako keď zabudnete na penetráciu v prípade náteru fasády. Keď sa penetrácia opomenie a na stene domu sa nenanesie, do roka budete robiť fasádu znova. Farba totiž nevydrží a fasáda nebude dobrou ochranou vášho domu.

Aby ste predišli olupovania náteru, odporúčame aplikovať penetráciu v dvoch vrstvách, a to na fasádnu farbu. Penetráciu možno nanášať klasicky štetcom alebo prípadne i striekacím strojom, ak ho máte k dispozícii.

Pozor na úrazy

Najväčším rizikom v prípade maľovaní fasády sú úrazy. Na ne napokon upozorňujú aj odborníci. Najmä ak maľujete fasádu u vyššieho poschodového domu, u ktorého je potrebná lešenia, je veľmi dôležité, aby ste na seba dávali pozor. V ideálnom prípade radšej voľte pojazdnú plošinu, s ktorou pôjde práce lepšie a u ktorej nie je riziko úrazu tak vysoké. Profesionálne firmy na nátery a čistenie používajú istenie, plošiny a ďalšie bezpečnostné prvky, preto ak si nie ste istí, tak vyhľadajte odborníka, radia z firmy HANÁK SERVIS, pán Tomáš Hanák.

Pozor aj na výber farby

Pri výbere farby musíte byť taktiež veľmi opatrní. Pozerajte sa predovšetkým na také farby, ktoré sú vysoko odolné proti poveternostným vplyvom a ktoré sú tiež takzvane paropriepustné. Odborníkmi sú odporúčané predovšetkým akrylátové farby alebo farby silikátové. Kým akrylátové drží dlhšiu dobu svoju farbu, silikátové sú zase odolnejšie proti prírodným vplyvom.