Čo s malou obývacou izbou
Bývanie

Čo s malou obývacou izbou

Obývacia izba je miesto pre všetkých členov rodiny. Je tiež miestom relaxácie a stretávania. Preto je priestor potrebné zariadiť tak, aby pôsobil príjemným dojmom. Izba tiež nesmie pôsobiť preplnene. Preto si v prvom rade rozmyslite, ktoré vybavenie oželíte, aby ste si nechali dostatočne voľný priestor. Môžete tiež nasledovať naše nasledujúce rady:

Správne merajte

Pri kúpe nábytku si všetko poriadne premerajte. Občas sa totiž stáva, že nábytok pôsobí vo výstavnej ploche obchodu úplne iným dojmom ako u vás doma.

Voľte nábytok, ktorý proporčne zodpovedá veľkosti izby. Tak aby ste okolo neho mohli prejsť, ale zároveň aj, aby nepôsobil rušivo.

Zvoľte vhodne farbu

Všeobecne sa dá povedať, že do malých priestorov sa hodia viac svetlé, pastelové odtiene, ktoré miestnosť presvetlia a dodajú jej vzdušnosť.

Ak by ste predsa len chceli zvoliť tmavšie odtiene, použite ich napríklad na podlahu. Majte však na pamäti, že to priestor opticky zmenší.

Na oživenie izby môžete zvoliť doplnky v metalickom odtieni, zlaté či strieborné.

Odporúčanie pre výber farieb je vždy voliť tón v tóne alebo prípadne farby, ktoré vo farebnej schéme ležia proti sebe a vytvárajú kontrast.

Vyberte nábytok, ktorý toho vie viac

Keď pracujete s malým priestorom, musíte myslieť prakticky. Rozkladacia pohovka, ktorá poslúži na prespanie či s úložným priestorom príde vhod rovnako ako rozkladací stôl. Skúste popremýšľať nad nábytkom na kolieskach či o rozkladacej zostave, do ktorej môžete za stenu uložiť posteľ, stôl a ďalšie.

Opticky miestnosť zväčšite

Pridaním zrkadla do priestoru malú miestnosť opticky zväčšíte. Na tapety, závesy či koberce môžete využiť vertikálne alebo horizontálne pruhy. Platí, že zvislé pruhy opticky zvýšia strop a vodorovné miestnosť predĺžia. Môžete zvoliť napríklad vodorovné pruhy na koberci a jednu stenu ozdobte obľúbenými obrazmi.