Kvasená zelena pre zdravie. Aké sú jej účinky + recept
Zdravie

Kvasená zelena pre zdravie. Aké sú jej účinky + recept

Možno si práve teraz lámete hlavu nad tým, ako to urobiť, aby zelenina zostala výborná až do jari. Keďže vám ju v minulých rokoch ohryzali myši pri klasickom skladovaní v pivnici, k tomuto spôsobu skladovania zeleniny ste trochu skeptickí. Skúste to preto s kvasením. Týmto spôsobom chutne zachránite nielen uhorky alebo kapusta, ale aj reďkovky alebo šťavnatá paradajky či červenú repu.

Kvasená zelenina pre zdravie

O kvasené zelenine ste možno už počuli, ale zatiaľ ste sa ju nikdy nerozhodli vyskúšať. To je veľká chyba. Kvasená zelenina je totiž telu prospešná. Poďakujú vám za ňu predovšetkým vaše črevá, ktorým sa trochu uľaví. Tiež vám posilní imunitný systém, čo je v súčasnej dobe viac než potreba. A okrem iného podporí aj zdravú črevnú mikroflóru a dôjde k regenerácii pečeňového tkaniva.

Na kvasenie zeleniny tak naozaj nie je nič zlé, preto sa do toho pustite. Pamätajte, že je lepšie voliť tvrdšie druhy zeleniny. A ešte vhodnejšie sú také druhy, ktoré obsahujú dostatok cukru. Ako sme spomenuli, najvhodnejšími druhy zeleniny ku kvaseniu je červená repa, kapusta či reďkovky. Pokojne k nim pridajte aj mrkvu, cibuľu, karfiol alebo brokolicu.

Aby ste však dlho nehľadali na internete po recepte na kvasenú zeleninu, vybrali sme vám najlepšie z nich. Aký recept najskôr vyskúšate?

Recept na mliečne kvasené paradajky

Urodilo sa vám tento rok veľa paradajok? Alebo patria paradajky k vašim najobľúbenejším druhom zeleniny? Čo vyskúšať recept na kvasená paradajky? Nebudete k tomu potrebovať nič viac, než len menšie tvrdá a nie úplne zrelé paradajky. Ďalej cesnak, celé korenie, soľ a listy višní alebo ríbezlí. A aký je postup?

Stačí si pripraviť sedempercentný soľný roztok, ktorý nechajte vychladnúť. Počas chladnutia si poriadne vyvarte poháre aj s viečkami, ktoré budete neskôr paradajkami plniť. Potom si na dno pohára dajte višňové a ríbezľové listy, k tomu dva strúčiky cesnaku. Nasledovať bude vrstva paradajok a nezabudnite prihodiť pár guličiek celého čierneho korenia. Tento postup sa opakuje až do doby, kedy nebude poháre z troch štvrtín plná.

Paradajky sa potom dajú kvasiť do teplejšej miestnosti. Nezabudnite, že pri tejto niekoľkodňový fáze kvasenia musí zelenina dýchať. Zhruba po týždni nádobu uložte do chladnejšej miestnosti, ako je pivnica alebo špajzu.