4 rady, ako si správne čistiť zuby!
Zdravie

4 rady, ako si správne čistiť zuby!

Správne čistenie zubov je základ akékoľvek snahy o krásny úsmev. Dôkladnú starostlivosťou o zuby môžeme predísť zubným kazom a ďalším nepríjemnostiam. Zlým čistením naopak môžeme všeličo pokaziť. Toto sú najdôležitejšie zásady správneho čistenia! 

1: Používajte správny kefku 

Zubná kefka by mal byť vždy mäkký. Musíme ho tiež včas meniť. Pokiaľ má kefku rozstrapkané vlákna, je čas na zmenu. Pri čistení zubov by sme na kefku nikdy nemali príliš tlačiť. Radšej čistiť dlhšie ako veľkou silou. Pomocou kefky môžete efektívne očistiť aj zubný povlak z jazyka. Na čistenie priestorov medzi zubami musíme používať vhodný medzizubnú kefku! Správnu veľkosť nám odporučia stomatológ. 

2: Dajte si na čas 

Naše zuby by mali byť po vyčistení krásne hladké. To znamená, že z nich musíme počas čistenia odstrániť všetok plak. Niekto tým strávi dve až tri minúty, iný desať. Ideálna doba, po ktorú by sme si zuby mali čistiť, preto neexistuje. Pod dve minúty by ale nemal chodiť nikto! Dôkladne musíme vyčistiť ako prednú časť zubov, tak aj ich vnútornú stranu a zadné priestory. Pomocou medzizubnej kefky potom starostlivo vyčistíme i priestory medzi jednotlivými zubami. 

3: Čistite minimálne 2x denne 

Ako často by sme si mali zuby čistiť? Klasickým kefkou najmenej 2x denne. Je ale dobré zuby vyčistiť po každom jedle. Zabránime tak, okrem iného, ich zbytočnému zafarbenie. Skvelým pomocníkom nám v týchto prípadoch môže byť žuvačka bez cukru. Aspoň raz denne musíme chrup vyčistiť aj medzizubnou kefkou. 

  1. Navštívte dentálnu hygienu

K správnemu čistenie zubov a starostlivosť o ne patrí pravidelná návšteva dentálnej hygieny. Kefkou si nikdy nečistoty neodstránime tak dokonale, ako to urobí špecialista. Na klinike Mediestetik nám lekár pomocou ultrazvuku odstráni zubný kameň a potom očistí zubný plak. Chrup nakoniec vyleští a posilní fluoridovou pastou. Pravidelnou návštevu by sme si mali naplánovať každého pol roka.