Ekologické druhy vykurovania teraz na svojom vzostupe
Bývanie

Ekologické druhy vykurovania teraz na svojom vzostupe

Čím si doma vykurujete interiéry? Vykurovacia sezóna je v plnom prúde, čo znamená, že sa väčšina ľudí teraz snaží trochu šetriť, pretože je si vedomá toho, že ceny elektriny a plynu čoskoro poletí hore. Pravdou však je, že ak budete využívať ekologické druhy vykurovania, vykurovania nebude tak zaťažovať rodinný rozpočet. To napokon potvrdzujú aj štatistiky a prieskumy, ktoré ukazujú, že ekologické druhy vykurovania sú na svojom vzostupe. Aktuálne sa jedná o najrýchlejšie sa rozvíjajúce typ vykurovania, ktorý je zároveň skutočne najekologickejší.

Neustále sa hovorí o tom, ako je dôležité šetriť životné prostredie okolo nás, ako by sme mali myslieť na prírodu, aby nám tu zostala aj za päťdesiat, šesťdesiat rokov. Lenže mnohí ľudia si neuvedomujú, že škodí hlavne plyn a elektrina, preto sa snažte vyrábať napríklad solárnu energiu. Solárne panely napokon patrí k typom ekologického vykurovania.

Druhy ekologického vykurovania

Solárne panely sú len jedným z dvoch druhov ekologického vykurovania. Fungujú podobe ako tepelné čerpadlá čiže odoberajú teplo zo slnka a odovzdávajú ho do domu, kde sa následne môže využiť napríklad na ohrev vody alebo napríklad ako pohon domácich spotrebičov. Solárne panely možno rozdeliť na termické panely a na fotovoltaické elektrárne, pri ktorých je trošku náročnejšia inštalácia, avšak sú o chlp lepším zdrojom solárnej energie.

A potom tu sú samozrejme tepelné čerpadlá, čo je druhý druh ekologického vykurovania. Tepelné čerpadlá fungujú obrátene ako chladničky, teda čerpadlá vyhrievajú interiér tak, že odoberajú teplo okolitému prostrediu.

Získajte na ekologické vykurovanie dotáciu

Ak ste sa rozhodli vymeniť tepelné čerpadlo alebo investovať do fotovoltaiky, prečo si nepožiadať o dotáciu, ktorá by mohla získať aspoň časť obstarávacej ceny späť? Stačí podať žiadosť o dotáciu Nová zelená úsporám, v rámci ktorej možno získať dotáciu nielen na fotovoltaiku a tepelné čerpadlá, ale tiež je možné získať dotáciu na novostavbu alebo dotáciu na výmenu okien.