Mnoho ľudí ho dávno nahradilo v strave niečím iným. Získalo si totiž zlú povesť potrebná u žien počas chudnutia a v neposlednom rade tým, že má údajne vysoký obsah cholesterolu. Mnohí tiež často nemajú radi jeho zlú roztierateľnosť ráno na chleba, preto krajec radšej Mazný margarínom a je postarané. Pritom margarín je jednou z najhorších potravín čo do zloženia a s maslom sa nedá porovnať ani po stránke chuti.
Málo sa vie, že maslo má vlastne svoj pôvod v Tibete. A Tibet je miesto známe odolnosťou, zdravím a dlhovekosťou tamojších domorodých obyvateľov, ktorí pritom zároveň žijú v pomerne ťažkých klimatických podmienkach horských oblastí. Ak však chcete skutočne kvalitný maslo, treba hľadať v obchodoch také, ktoré je bez pridaných rastlinných tukov. Mnoho výrobcov totiž maslo klame, ako je ostatne dnes zvykom.
Ako spoznať kvalitné maslo?
Začať treba teda už u výberu, a preto okrem pridaných rastlinných tukov je treba si dávať pozor aj na ďalšie faktory. Kvalitné maslo spoznáte už tak, že by jeho dátum spotreby nemalo presahovať 30-35 dní, pretože ak má dlhšiu záručnú dobu, tak jednoznačne obsahuje prísady, ktoré ju predlžujú. Ak máte obľúbeného výrobcu, tak produkuje ak kvalitné naozaj prírodné maslo bez prísad, potom v lete býva tmavšie a v zime svetlejšie. Je to logicky dané kvalitou trávy, ktorou sú kŕmené kravy počas roka.
Maslo je zdraviu prospešné
Ľudia, ktorí maslo vyradili zo svojho jedálnička, úplne zbytočne prichádzajú o výborný zdroj vitamínu A, ktorý je dôležitý pre správnu činnosť obličiek a nadobličiek. Nie je pravdou, že spotreba masla vedie k nadváhe, tú spôsobujú naopak nekvalitné rastlinné oleje v margarínoch. Vysoký obsah mastných kyselín v masle totiž telo spotrebováva pre okamžitý výdaj energie, nie pre tvorbu tukov. Maslo je tiež zdrojom jódu, znižuje náchylnosť k hnačkám a zápche.