Pestujeme bakopu, bohato kvitnúcu letničku
Bývanie

Pestujeme bakopu, bohato kvitnúcu letničku

Obdobie stávkovania je opäť tu. Okrem tradičného sadenia plodín na záhradu sadíme aj kvietky do záhonov alebo do kvetináčov na balkóny. Medzi stále obľúbenejšie letničky sa radí takzvaná bakopa, čo je bohato kvitnúca letnička, ktorá je známa svojou previslosťou. Bakopu charakterizujú jej drobné, zelené lístky a tiež previsy, ktoré sú plné jemnými, bielymi kvietkami. Najkrajšia je bakopa zasadená v závesných kvetináčoch, pretože naozaj krásne visí dole a zaujme každého, kto okolo nej prejde.

Ako sme spomínali, jedná sa o letničku. Čo sme však nespomenuli, je to, že miluje slniečko. Pochádza z ďalekej južnej Afriky, kde ju dodnes môžete nájsť vo voľnej prírode. Jej previsy môžu byť dlhé až sto centimetrov, v Afrike by ste ju našli ešte vo väčšom meradle.

Bakopa kvitne od júna až do septembra. Teraz je teda ideálny čas na jej vysádzanie, najneskôr začnite so stávkovaním v júni, nech vám tento rok urobí ojedinelú parádu.

Začínajúci pestovatelia budú určite radi za informáciu, že sa jedná o nenáročnú letničku, ktorá toho k životu naozaj veľmi nepotrebuje.

Ako ju pestovať?

Keďže miluje slniečko, doprajte jej slnečné stanovište. Substrát by mal byť priepustný, humózny. Čo sa týka hnojenia, odporúčame ju hnojiť jedenkrát týždenne, a to hnojivom pre balkónové rastliny. So zalievaním to nepreháňajte, len ho udržujte neustále vlhký, aby nedošlo k úplnému vysušeniu. Najlepšie sa darí tejto kvetine v samozavlažovacích kvetináčoch, vďaka ktorým nedôjde k premokreniu.

Pozor na jednu vec

Pokiaľ sa rozhodnete letničku menom bakopa pestovať v záhradke, teda nie v kvetináči na balkóne, dajte si pozor na to, kde ju sadíte. Keďže sa jedná o rozpínavú rastlinu, nesmie byť utláčaná inými letničkami.

Ak ju vysadíte na záhradku, poteší vás, že táto rastlina znesie ľahké ranné októbrové mrazíky. Bude vám robiť radosť teda aj počas októbra, pokiaľ teda bude október príjemne teplý.