Milujete víno? Vydajte sa po jeho stopách
Zaujímavosti

Milujete víno? Vydajte sa po jeho stopách

Hovorí sa, že vo víne sa skrýva pravda. Okrem pravdy sa však najmä na potulkách po viniciach skrýva veľký zážitok. Pokiaľ paríte medzi vášnivých vinárov, mali by ste sa vydať v ústrety pravým vinárskym výletom. Aj keď na mnohých miestach neodchytíte vinobranie, ktoré je pre vinárov sviatkom v roku, môžete sa vydať do viníc aj v iných častiach roka, kedy to tu tiež vyzerá k svetu.

Kam za vínom: do Mělníka

Vedeli ste, že Mělník bol samotným Karlom IV. stanovený hlavným mestom českého vinárstva? Víno sa tu pestovalo už okolo deviateho storočia, čo dokazujú hlavne archeologické záznamy. Svah je vysadený vinicami, dokonca sa tu nachádza aj legendárna vinica svätej Ludmily, z ktorej sa môže nahliadnuť na zámok týčiaci sa nad sútokom najväčších českých riek.

Víno z tunajšieho kraja býva oceňované v mnohých vinárskych súťažiach, preto stojí rozhodne za ochutnanie a minimálne aj za to, aby ste si so sebou z výletu odniesli jednu fľašu.

Kam za vínom: do Litoměříc

Okrem Mělníka môžete navštíviť aj Litoměřice, ktoré sa tiež radia medzi atraktívne vinárske oblasti. Turisti budú nadšení hlavne z tunajšieho vinárskeho chodníka, ktorý je dlhý zhruba pätnásť kilometrov a končí v prístavisku Lovosice.

Význam litoměřického vinárstva je v súčasnej dobe už trochu menší, ale keď sa pozrieme do minulosti, zistíme, že Litoměřice patrili k významným vinárskym mestám už od stredoveku.

Kam za vínom: do Kutnej Hory

Kedy sa položí otázka: „Kam za vínom?” človek si automaticky vybaví Pálavu alebo južnú Moravu. Len málokto si však vybaví Kutnú Horu, kde má vinárstvo taktiež dlhú tradíciu v pestovaní vínnej révy. Dokonca sa o vinárstve tu hovorí v rovnakom čase, ako tu prebiehala ťažba striebra.

Víno sa tu aktuálne rozpína na zhruba päťdesiatich hektároch a vína sa tu vyrábajú hlavne korenisté, minerálne. Vyhlásené je tu hlavne Chardonnay, taktiež sa má ochutnať Tramín červený.