KOMÍNY A TEPELNÉ ČERPADLÁ, ALEBO ZOZNÁMTE SA S TRENDY VO VYKUROVANÍ DOMÁCNOSTÍ
Bývanie

KOMÍNY A TEPELNÉ ČERPADLÁ, ALEBO ZOZNÁMTE SA S TRENDY VO VYKUROVANÍ DOMÁCNOSTÍ

Ako vykurovať nehnuteľnosti? To je v súčasnej dobe otázka do pranice. Nielen v tuzemsku, ale aj v zahraničí nás sužuje energetická kríza, pred ktorou sa musíme všetkými možnými prostriedkami chrániť. Veď kto by chcel čeliť vysokým čiastkam na každoročnom vyúčtovaní, že áno? Medzi aktuálne trendy sa preto znova po rokoch zaradilo tepelné čerpadlo alebo klasické komíny, na ktoré sa v posledných rokoch zabudlo.

Záujem o úsporné opatrenia rastie

Podľa posledných prieskumov záujem o fotovoltaiku, tepelné čerpadlá, ale aj spomínané bežné kotly na biomasu rapídne rastie. A v posledných dvanástich po sebe idúcich mesiacov to platí dvojnásobne. Dôvod je prostý – spomínaná energetická kríza, ktorá človeka núti šetriť.

Pokiaľ sa pozrieme na ospevované tepelné čerpadlá, povieme, že sa jedná o jeden z najekologickejších spôsobov nakupovania. Oproti vykurovaniu plynom môže práve toto priniesť nemalú úsporu finančných nákladov, aj keď prvotná investícia je o niečo drahšia ako obstaranie iného zdroja tepla.

Na druhej strane je možné obstarávaciu cenu rapídne znížiť, a to pokiaľ sa požiada o štátnu dotáciu. Finančné príspevky, ktoré sa ľuďom v rámci žiadostí schvaľujú, sa dotýkajú veľmi často až päťdesiatich percent oprávnených prvotných nákladov.

Emocionálne alebo racionálne riešenie?

Aktuálny doslova masívny záujem o tento typ úsporných opatrení vyvoláva najmä v odborníkoch rozporuplné pocity. Aj keď sa síce jedná o racionálne rozhodnutie, respektíve logické, vo väčšine prípadov rozhodujú emócie. Lenže emočné rozhodnutie veľmi často a veľmi skoro pominie a na to treba pamätať.

Je dôležité pred kúpou tepelného riešenia zvážiť svoju individuálnu situáciu. Aj keď hovoríme o jednom z najekonomickejších riešení a možností, ako ušetriť za energie, nie je to vhodné riešenie pre každého. Niektoré domy si zaslúžia niečo kvapku iného.