Ako znížiť príjem kalórií
Zdravie

Ako znížiť príjem kalórií

Trápi vás kalorický nadbytok a neviete, akým spôsobom znížiť príjem energie? Keďže je práve on tým, čo vám bráni v efektívnom schudnutí, mali by ste vedieť, ako naň vyzrieť. V nasledujúcom článku vám prinášame niekoľko jednoduchých tipov, ktoré vám môžu byť nápomocné aj bez drastických škrtov v jedálničku.

Zapisujte si potraviny a vytvorte si prehľad o ich hodnotách

Pokiaľ chcete mať svoj kalorický príjem pod kontrolou, zapisovaniu hodnôt zjedených jedál sa bohužiaľ nevyhnete. Stiahnite si niektorú z obľúbených aplikácií do svojho smartfónu a každú potravinu si poznačte do svojho denného príjmu. V súčte získate presný prehľad o tom, ktoré potraviny sú energeticky problematické a môžete sa pokúsiť ich obmedziť alebo z jedálnička úplne vyradiť.

Vyhnite sa sladeným nápojom

Častým problémom býva konzumácia zbytočne veľkého množstva kalórií z nápojov. Ich pitie vám neprináša pocit zasýtenia a nezaháňa hlad, ale zároveň vám môže pomerne výrazne zasiahnuť do kalorickej bilancie. Pokiaľ si nedokážete deň bez sladkého pitia predstaviť, porozmýšľajte o variantoch bez kalórií.

Obmedzte nežiaduce potraviny

Rovnaká je situácia v prípade sladkostí, fastfoodov a ďalších podobných vysokokalorických jedál. Z ich konzumácie obvykle prijímate veľmi vysoké množstvo kalórií bez dostatočného efektu zasýtenia. Je samozrejme možné si podobné jedlá dopriať raz za čas, ale určite by nemali tvoriť kostru vášho jedálnička.

Počítajte aj s výdajom

Neobmedzujte sa iba na kalkuláciu kalorického príjmu, ale zamerajte sa aj na váš výdaj. Pokiaľ budete mať dostatok pohybu, podarí sa vám dostať bilanciu na prijateľnú úroveň aj pri jedení väčšieho množstva jedla. Pomeranie príjmu a výdaja je jedinou cestou k dlhodobému chudnutiu av prípade správneho postupu by ste teda nemali mať väčšie problémy.