Aké okná sú lepšie? Drevené alebo plastové?
Bývanie

Aké okná sú lepšie? Drevené alebo plastové?

Okná sú neoddeliteľnou súčasťou nášho domu. Bohužiaľ to nie je niečo, čo by sa neopotrebovala. Okná dnes a denne čelí mnohým nástrahám, napríklad v lete na ne svieti slniečko, v zime bohužiaľ čelí mrazom. Okná sa raz za čas musí vymeniť, avšak je to investícia, ktorá sa oplatí. Otázkou však je, aké okná sú lepšie. Máme skôr staviť na stará dobrá drevené okná alebo máme dať prednosť inováciu v podobe plastových okien? 

Na internete nájdete mnoho porovnanie, ale väčšinou sa jedná o porovnanie konkrétnych značiek, nie o porovnanie drevených a plastových okien. Poďme si teda povedať, či sú drevené alebo plastové lepší. 

Než začneme porovnávať, je potrebné vedieť, že každé okno je iné, že každé inak vyzerá a že každé inak dlho vydrží. 

Sú lepšie drevené okná? 

Drevené okná sú výhodnejšie preto, že dlhšie vydrží. Kým plastové okná vydržia niekoľko desiatok rokov, drevená vydrží aj niekoľko stoviek rokov. V tom je základný rozdiel a hlavná výhoda drevených okien. Čo sa však týka starostlivosti, plastové okná sú menšie starostí. Drevené okná musíte povrchovo upravovať, napríklad dvakrát do roka potrebujete okna lazúrovať. Čím? Odporúčaným balzamom, ktorý je určené na lazúre okien. 

Okrem lazúrovaní treba potrieť okná obnovovacím náterom. To sa vykonáva raz za päť až osem rokov. 

Sú lepšie plastové okná? 

Aj keď plastové okná nevydrží tak dlho ako drevená, sú lepšie v tom, že sú nenáročná. Vyzerajú stále dobre, bez toho aby ste ich potierali akýmkoľvek náterom alebo lazúrou. Pozor si však dajte na mechanické zničeniu, pretože to je často nezvratné. Najčastejšie sú plastové okná pokreslené fixami alebo sú poleptanie. 

U plastových okien hrá veľkú úlohu výrobcu okien. Ak sa totiž niečo s oknami stane, vždy sa najskôr obráťte na výrobcu, ktorý problém môže vyriešiť. Často sa na plastové okná vzťahuje nejaká záruka, preto sa vždy zaujímajte o to, kto a kde okná vyrába.