zahradní rostliny
Bývanie

Záhradné rastliny, ktoré môžeme pestovať aj v interiéri

Rastliny vytvára doma príjemnú atmosféru, ktorá je neopísateľná. Keď v domácnosti rastliny nie sú, domácnosť nie je útulná, nie je zabývaná. Lenže otázkou je, aké rastliny môžem doma pestovať? Tí, ktorí nemajú veľa času na to, aby sa rastlinám venovali, vsádza na vždyzelené rastliny, ktoré sú takmer nenáročné. Ak sa nájdu jedinci, ktorí majú viac času na rastliny, kupujú si krásne kvitnúce kúsky, ktoré vždy rozžiari úsmev na tvári. Nájdu sa však aj tí, ktorí chcú mať rovnaké rastlinky vonku na okennom parapete prípadne v záhone a rovnaké doma v kvetináči. Existujú ale rastlinky, ktoré sa dajú pestovať doma a zároveň vonku?
Rastliny sa delia na interiérové ​​a exteriérové. Lenže nájdu sa výnimky, ktoré spadajú do oboch kategórií.

Brečtan pestujte na parapete zvnútra i zvonku

Medzi typické rastlinky, ktoré je možné pestovať doma aj vonku, patrí brečtan. Existuje niekoľko druhov brečtanu, najmenej náročný je typický zelený brečtan, ktorý nemá žíhané listy. Vystačí si so substrátom pre izbové rastliny, s vlhkým vzduchom a tiež s častým kropením. Samozrejme nezabúdajte na pravidelné zalievanie.
U Brečtan vonkajších dbajte na častejšie zalievanie, pretože v čase teplých mesiacov je jeho pôda rýchlejšie vysušovaná. Pozor si dávajte na to, keď sa brečtan začne plaziť po stene – plaziaca listy totiž môžu úplne zničiť fasádu.

Ružičky v záhone aj v kvetináči

Ak chodíte často do kvetinárstva, určite zakaždým žasnete nad ružami, ktoré si často kúpite do vázy. Lenže ruže si môžete aj pestovať. Síce sú najčastejšie stávkovanie do záhonov, a to spravidla v čase jesene, aby na jar krásne rozkvitli, ale môžu sa nasadiť aj do kvetináčov. Obvykle kúpite v kvetinárstvach drobné ruže v kvetináčoch, ktoré vyžadujú len prirodzené slnečné svetlo a dostatočnú zálievku. Ak sú na správnom stanovišti, môžu kvitnúť v interiéri aj celú zimu, čo je na záhone nemožné.