Grónsko ako najväčší ostrov na svete. Čo ste o ňom ďalšieho nevedeli?
Zaujímavosti

Grónsko ako najväčší ostrov na svete. Čo ste o ňom ďalšieho nevedeli?

Na svete je toľko miest, ktoré sme ešte nenavštívili, že je dobré sa o nich aspoň niečo dozvedieť. Čo napríklad také Grónsko. Grónsko je ostrovom, kam to väčšinu ľudí neláka. Bohužiaľ. Ľudia o Grónsku vedia len to, že sa jedná o najväčší ostrov na svete. Mnohí si myslia, že je to územie plné ľadu a ničoho iného, ​​avšak pravdou je, že je to miesto plné mnohých zaujímavostí a krás. Ak sa chcete o Grónsku dozvedieť viac, ste na správnej adrese.

Aj keď veľkú časť Grónska ľad naozaj pokrýva, nie je na tomto ostrove len ľad. Aj tu žijú ľudia, ktorí majú svoje problémy ako ostatní ľudia na svete, len sa ich problémy krapet líšia. Tiež tu žijú v úplne iných podmienkach, vždy tu od mája do júla nezapadá slniečko. To však je len jedna z mnohých zaujímavostí, ktoré vám o Grónsku prinášame.

Aj v Grónsku majú univerzitu

Naozaj väčšina ľudí má o Grónsku veľmi skreslené predstavy. Ľudia si myslia, že sú tu ľudia negramotní, keď žijú v mieste, kde je len ľad. Lenže pravdou je, že aj na tomto ostrove majú svoju vlastnú univerzitu. Aj tunajší vláda je si veľmi dobre vedomá toho, že mladí ľudia potrebujú študovať, že sa aj obyvatelia Grónska potrebujú vzdelávať. A tak tu stojí University of Greenland, ktorá bola založená už v roku 1987.

Najčastejšou príčinou smrti je tu samovražda

Kým u nás dochádza k úmrtiu z dôvodu dopravných nehôd alebo kvôli zlému zdraviu, v Grónsku si životy ľudia berú dobrovoľne. Práve samovraždy sú v Grónsku tou najčastejšou príčinou smrti. Aj keď tento najväčší ostrov na svete má len šesťdesiat tisíc obyvateľov, každých sto ľudí zo stovky obyvateľov spácha samovraždu. Väčšinou sa to deje vedľa škôl alebo na verejných priestranstvách. Ak budete v Grónsku, pravdepodobne sa stretnete s nadmierou plagátov, ktoré upozorňujú na to, že samovražda nie je riešenie.

V Grónsku nerastie dosť trávy

Dánsky futbalový národný výber by sa tak rád stal súčasťou európskeho šampionátu FIFA, ale bohužiaľ nie je v Grónsku dostatok trávy, aby mohol do FIFY vstúpiť.