Gamblerstvo ako neustále sa šíriaci choroba
Zdravie

Gamblerstvo ako neustále sa šíriaci choroba

Akými chorobami dnes môžeme trpieť? Zoznam chorôb, ktoré sú pre nás akýmsi rizikom, je naozaj veľmi dlhý, medzi chorobami sa nachádza aj takzvané gamblerstvo, čiže závislosť na hrách. Gamblerstvo sa naozaj označuje za chorobu, ktorá sa podľa všetkého šíri medzi ľudí rýchlosťou blesku. Rovnako ako iné závislosti, aj závislosť na hrách je pre človeka veľmi nebezpečná a je nutné včas odhaliť príznaky, než si zničíme život. Aj proti tejto závislosti sa bojuje v Neo centre.

Pokiaľ hovoríme o gamblerstvo, hovoríme o psychickom, závažnom ochorení, ktoré je založené na nutkavé túžbe po rýchlom a jednoduchom zisku. Predtým sa o gamblerstvo moc nehovorilo, bralo sa to ako jedno veľké tabu, ale s tým je dnes už koniec. Dnes sa o gamblerstvo hovorí hojne a je to dobre. Ľudia by mali pozná riziká, ktoré im hrozia v prípade, že podľahnú hrám a automatom.

Gamblerstvo to nie sú len automaty

Drvivá väčšina ľudí si myslí, že gamblerstvo rovná sa závislosť na automatoch. Lenže tak to naozaj nie je. Gamblerstvo nie sú len automaty, aj keď je to asi najviditeľnejšie nešvár, ktorý sa medzi nami rozmohol. Niektorí ľudia sú závislí napríklad na neustálom stávkovanie lotérie alebo na stieracích žreboch. Túžba po ľahkom a rýchlom privyrobenia je dôvodom, prečo gamblerstvo vzniká. Šťastie sa však nemá dlho pokúšať.

Okrem lotérie, automatov a stieracích žrebov sa uchyľujeme aj k hraniu hazardných hier na internete. To sa dnes považuje za veľký spoločenský problém, ktorý je podnetom na mnohé diskusiám.

Ako sa gamblerstvo prejavuje?

Ak by sme mali povedať, ako sa gamblerstvo prejavuje, spomenuli by sme najmä túžbu po okamžitej výhre (dokonca aj za cenu veľkých finančných strát). Hru berieme ako zmysel života, obmedzujeme vďaka nim svoju slobodu a často uprednostňujeme hry pred svojimi blízkymi. Vďaka hrám tiež strácame pojem o čase, dokonca dochádza aj k zníženiu výkonnosti a ctižiadosti.