Gradac: jedno z najobľúbenejších letovísk Makarskej Riviéry
Zaujímavosti

Gradac: jedno z najobľúbenejších letovísk Makarskej Riviéry

V najjužnejšej časti Makarskej riviéry, približne na pol cesty medzi Splitom a Dubrovníkom, sa nachádza malebné letovisko Gradac. Gradac je u slovenských klientov veľmi obľúbený, a to najmä vďaka kvalitnému ubytovaniu, ktoré je tu hosťom ponúkané, ale aj vďaka čistej vode Jadranského mora. V Gradacu nájdete iba dva veľké hotely, hotel Labineca pri severnom vjazde do Gradacu a hotel Laguna, ktorý leží približne uprostred mesta.

Oba hotely ponúkajú kvalitné ubytovanie a služby. Oveľa obľúbenejšie sú ale početné apartmány a ubytovanie v súkromí. Preto je lepšie si v prázdninových mesiacoch zarezervovať izbu už s predstihom. Najmä v auguste je nájsť voľnú izbu takmer nemožné.

Najkrajšia pláž Makarskej

V Gradacu nájdete jednu z najkrajších pláží na pobreží Makarskej riviéry, 1,5 kilometra dlhú pláž Donja Vala nachádzajúcu sa na južnom okraji mestečka. Pláž je vyhľadávaná predovšetkým rodinami s malými deťmi, je totiž tvorená jemnými okruhliakmi a vstup do mora je pozvoľný. Cez víkendy sem prichádzajú aj miestni na víkendové kúpanie, preto ak hľadáte pokojné miesto, tejto pláži sa radšej vyhnite.

Milovníkom pešej turistiky môžeme odporučiť menšiu prechádzku do hôr nad južným výjazdom z Gradacu, kde Vás najskôr relatívne veľmi prudká cesta a neskôr chodník dovedie až malému barokovému kostolíku pri bývalom cintoríne. Na túto prechádzku odporúčame pevnú obuv.

Bačinské jazerá

Výletom, ktorý sa oplatí z Gradacu podniknúť, je výlet k Bačinským jazerám. Pokiaľ do Gradacu prídete autobusom s cestovnou kanceláriou, opýtajte sa na tento výlet svojho delegáta. Pokiaľ prídete automobilom, bude pre Vás ľahké dostať sa k Bačinským jazerám. Cesta k jazerám, nachádzajúcim sa osem kilometrov južne od Gradacu, je totiž veľmi dobre značená. Bačinské jazerá sú sústavou siedmich krasových jazier, z ktorých šesť je navzájom prepojených. Hladina jazier dosahuje v niektorých miestach necelých tridsať metrov pod hladinou mora. Voda v jazerách je sladkovodná, ale vďaka umelo vybudovanému kanálu sa miešajú s vodou morskou a žijú v nej aj niektoré ohrozené druhy rýb. Na brehu jazier môžete nájsť ornitológov pozorujúcich život miestnych vtákov. Na niektorých menších plážach Bačinských jazier je povolené kúpanie.