Kanál Grande: najdôležitejšia dopravná tepna Benátok
Zaujímavosti

Kanál Grande: najdôležitejšia dopravná tepna Benátok

Najdôležitejšou dopravnou tepnou Benátok je približne štyri kilometre dlhý Kanál Grande (Veľký kanál), ktorý rozdeľuje mesto na dve časti.

Jazda po kanále Grande

V priebehu jazdy po kanále Grande, môžete vidieť dnes už trochu ošúchané exteriéry veľkolepých palácov, ktoré si na brehu kanála stavala šľachta v priebehu niekoľkých storočí. Práve tá časť domov obrátená smerom ku kanálu bola najviac ozdobená, pretože práve ona bola hlavnou bránou do honosných domov.

Pozdĺž celého kanála Grande, ktorého hĺbka dosahuje až štyroch metrov a priemerná šírka 80 metrov (v niektorých miestach sa zužuje na 30 metrov), nájdete iba štyri mosty, ktoré Vám umožnia dostať sa na protiľahlý breh. Najkrajším z nich je most Rialto, ktorý je tiež najčastejšie fotografovaný. Zhotovený bol podľa plánov zo začiatku 16. storočia, a to z bieleho mramoru pochádzajúceho z lomu na Istrijskom polostrove. Jedno oblúkový most, ktorý bol postavený na základe plánov architekta Antonia da Ponte, bol slávnostne uvedený do prevádzky v roku 1592.

Konštrukciu mosta, dlhého 48 metrov a širokého 22 metrov, podopiera 1 200 kolov, ktoré sú „zarazené“ do dna kanála Grande. Most Rialto spája dve benátske časti – San Marco a San Polo. San Polo a vlaková stanica spája, pôvodne železný, most Ponte degli Scalzi, ktorý bol prestavaný v 30. rokoch minulého storočia na kamenný most. Most Ponte dei Sospiri, známy pod názvom Most vzdychov, spája Dóžov palác s niekdajším väzením, v ktorom si svoj trest odpykával aj napríklad známy Casanova.

Gondoly a vodné autobusy

V minulosti prevážali po kanále obyvateľov aj turistov iba gondoly. Tie dnes vystriedali vodné autobusy, ktorým sa hovorí vaporreta, a sú súčasťou mestskej hromadnej dopravy v Benátkach. Naopak na užších kanáloch sú stále jediným dopravným prostriedkom gondoly. Vaporreta bývajú väčšinou úplne plná, a tak nebudete mať pri plavbe po kanáli veľa možností prebiehať z jednej strany na druhú a zaobstarať si pekné fotografie pamiatok pozdĺž kanála.

Jedinou možnosťou je hneď pri vstupe zaujať strategickú pozíciu na prove či zadku lode, alebo absolvovať jazdu po kanále v oboch smeroch. Relatívne nízke ceny cestovného tomu iba nahrávajú. Celodenný lístok mestskou dopravou po Benátkach môžete zakúpiť v predpredaji za 16 Euro. Oveľa drahšie Vás vyjde jazda gondolou, ktorá sa pohybuje od 100 Euro vyššie.