Blázniví Holanďania a šport zvaný Fierljeppen
Zaujímavosti

Blázniví Holanďania a šport zvaný Fierljeppen

Niektoré športy všetci poznáme as chuťou ich prevádzkujeme. Iné stále čakajú na to, až ich objavíme. A potom je tu fierljeppen. Toto asi nebudete chcieť skúsiť! Avšak v Holandsku si týmto športom udržujú dobrú kondíciu. O čo sa jedná?

Jedni sa bavia, druhí drú

Každý rok sa v Holandsku koná pravidelná súťaž v jednom z najstarších extrémnych športov, ktorý ľudia vytvorili. Ide o aktivitu typickú pre Frízsku oblasť, teda pre miesta, kde sú početné kanály. Pri sledovaní pretekárov sa ľudia výborne bavia. Tí, ktorí majú dostatočne natrénované, sa môžu predstaviť a súťažiť v silnej konkurencii.

Je potrebné mať poriadnu tyč

Fierljeppen je aktivita, ktorá vám poriadne rozdúcha pľúca a vďaka ktorej sa dostanete do dobrej kondície. Máte totiž za úlohu prekonať vodnú priekopu. Poriadna motivácia potom spočíva v tom, aby ste doň nespadli.

Rýchlo bežíte po móle a nasleduje skok na dlhú tyč. Po tyči je potrebné sa následne vyšplhať. Ten, kto vylezie do najväčšej výšky a udrží si balans, môže následne prekonať vodnú plochu a dostať sa suchou nohou na druhý breh kanála.

V kondícii už od roku 1771

Prvé zmienky o zvláštnej aktivite sú datované až do roku 1771, kedy sa v tejto aktivite konala prvá súťaž. Prekonávanie vodnej priekopy touto metódou tak siaha hlboko do histórie. Traduje sa, že takto ľudia prekonávali vodné toky, ktoré križovali ich polia, aby mohli obhospodariť a žať svoju úrodu. V danom roku sa uskutočnila prvá súťaž a nový šport bol razom na svete.

Skvelý spôsob, ako sa precvičiť

Po stáročia sa tento druh zábavy teší medzi obyvateľmi Holandska veľkej obľuby. Provincie dokonca organizujú športové podujatia a nechýba ani liga v tejto netradičnej aktivite. Súťažia deti do 16 rokov, ale aj muži a ženy. Skoky cez vodné kanály majú aj seniorskú kategóriu.

Fierljeppen je skutočne netradičná možnosť, ako sa udržať vo forme.