Nábytok v našom dome treba čas od času očistiť a umyť. Niekedy zabúdame aj na to, čo máme neustále na očiach alebo používame najčastejšie, typicky je to pohovka alebo napríklad záclony a žalúzie. V tomto článku sa pozrieme ako na to, aby sme si ho nejakým spôsobom nepoškodili. Pri čistení nábytku veľmi záleží, z čoho je nábytok vyrobený a akú má povrchovú úpravu. Práve preto sme článok rozdelili do 3 základných častí podľa materiálu, z ktorého je nábytok vyrobený.
Nábytok z masívneho dreva
Klasické masívne drevo je dobre odolný materiál, ktorý môžeme čistiť rôznymi spôsobmi. Najčastejším je použitie vlhkej handričky na dobré umytie povrchu, a následné starostlivé utretie do sucha. Na lepšie vyčistenie môžeme použiť napríklad nejaký neagresívny čistiaci prostriedok. Nábytok z masívneho dreva býva pevný, a nemusíte sa pri jeho čistení príliš obmedzovať. Problém môže byť s váhou takého nábytku a horšou manipuláciou. Pre takýto nábytok tiež odporúčame použiť nejakú podložku, na ktorej bude masívny nábytok stáť a neurobí vám odtlačky do podlahy.
Nábytok z drevotriesky
Na drevotrieskový materiál odporúčame používať iba suchú handričku. Drevotrieska si ani trošku nerozumie s vodou. Pri kontakte s vodou do seba môže natiahnuť vlhkosť, ktorá drevotriesku poškodí. Z tohto dôvodu je aj nevhodné umiestňovať drevotrieskový nábytok do miestností, kde je vyššia vlhkosť. V prípade, že tento nábytok nejakým spôsobom namočíte, postarajte sa o jeho následné dokonalé vysušenie.
Pozor na lakovaný povrch nábytku
Niektorý nábytok môže mať lakovaný povrch. Ten vyzerá veľmi dobre, je ale náchylnejší na poškodenie agresívnejším čistiacim prostriedkom. Práve preto na lakované povrchy nepoužívajte žiadne liehové čistiace prostriedky, a pozor si dajte aj na poškriabanie povrchu. Na utieranie týchto povrchov sú vhodné napríklad mikro-vláknové utierky, ktoré sú veľmi jemné, a povrch vám nepoškriabu. Na lakovanom nábytku je dobre vidieť prach. Je teda potrebné tento nábytok častejšie utierať.