Prvýkrát v posilňovni
Zaujímavosti

Prvýkrát v posilňovni

Radi by ste začali cvičiť, ale doma sa k tomu nie a nie donútiť? Potom je posilňovňa skvelé riešenie. Tu nájdete pár užitočných tipov, ako prekonať počiatočnú nervozitu, možné trapasy a zaistiť tak, aby vaša prvá návšteva fitka nebola zároveň tá posledná.

Tréner, alebo aspoň kamarát

Istá nervozita z Vás spadne, pokiaľ na svoj prvý workout nebudete úplne sami. Skúste sa opýtať známeho, ktorý cvičenie rozumie, aby Vás prvýkrát odprevadil a ukázal čo a ako. Pokiaľ ale nikoho takého vo svojom okolí nemáte, v každej posilňovni je personál, ktorý Vám môže pomôcť. Zaplaťte si aspoň na pár lekcií trénera, ktorý vám pomôže s určením cvikov vhodných priamo pre vás a hlavne ukáže správnu techniku. Nielen, že tak predídete možnému zraneniu, ale tiež sa budete cítiť istejšie.

Nikto na Vás nepozerá

Verte, že 90% všetkých cvičencov sa stará primárne o svoj tréning a pokiaľ práve polhodinu neokupujete jeden stroj, nikto na Vás nebude brať ohľad. Nemajte strach, že sa na vás niekto bude pozerať, prípadne sa posmievať Vášmu cvičeniu a sústreďte sa iba na seba a svoj tréning.

Vždy s uterákom

V posilňovni nie je nič nepríjemnejšie, než keď po Vás na lavici zostane obrí mokrý fľak. Zabaľte si so sebou do tašky menší uterák, na ktorom budete cvičiť.

Začíname pomaly

Pokiaľ si hneď prvýkrát naložíte veľké váhy a máte túžbu skúsiť všetky stroje, ktoré vo fitku majú, rýchlo to pustite z hlavy. Silové cvičenie je pre Vaše telo nové a je dôležité ísť naň pomaly. Jednak sa na druhý deň nebudete schopní ani postaviť a potom tiež hazardujete so svojim zdravím. Radšej vykonať cvik s menšou váhou, ale technicky správne. Postupom času, až si budete technikou istí, pokojne závažie pridávajte.

Kto je pripravený, nie je prekvapený

Pred návštevou si pripravte tréningový plán, najlepšie pomocou niekoho znalejšieho, alebo aspoň pomocou internetu. Naštudujte si techniku cvikov, určite si rozumné intervaly. Pomôže Vám to pred prípadným pobehovaním po posilňovni v zmysle čo teraz mám cvičiť ďalej. Stanovte si dlhodobé ciele, ktoré chcete chodením do fitka dosiahnuť.

Vhodné oblečenie

Pamätajte, že sa nejdete prechádzať po Paríži, ale že idete makať. Zvoľte pohodlné športové oblečenie a pevnú obuv. To, že Vám jednotlivé kúsky neladia určite nikoho poburovať nebude. Na druhú stranu, je fajn zaobstarať si nejaký pekný komplet do fitka, niekoho to môže viac motivovať. Rozhodne nie je na škodu či cvičenie vyzerať dobre, svaly Vám ale oblečenie nevybuduje.

Pitný režim

Počas cvičenia treba dopĺňať tekutiny. Pred začiatkom si ale zistite, či môžete mať vlastnú fľašu s vodou. Niektoré posilňovne totiž nedovoľujú priniesť si vlastný nápoj a musíte si ho zaobstarať tam. Vyhnete sa tak prípadnému faux-pas.