Ako ušetriť pri varení na energiách a vode?
Finance

Ako ušetriť pri varení na energiách a vode?

Voda aj energia – to je niečo, čo stojí stále viac. Neustále sa zdražujú ako energia, tak voda, preto sa treba naučiť s týmito veci naučiť šetriť, ak nechcete pri prijatí ročného vyúčtovania doplácať desaťtisíce, ktoré by ste inak využili k niečomu úplne inému. Naučiť sa šetriť na vode a energiách, to nie je nič ťažké. Je to len o niekoľkých zvykoch, ktoré si treba osvojiť. V prípade, že sa rozhodnete ušetriť vodu alebo energiu, snažte sa ich šetriť hlavne pri varení, kedy je spotreba ako vody, tak energiou naozaj obrovská.

Na internete sa nájde hromada tipov, ako na to. My sme však vybrali najlepšie a najefektívnejšie spôsoby, ako ušetriť vodu aj energiu pri varení, kedy je spotreba, ako už bolo povedané, naozaj veľká.

Využívajte zvyškové teplo

Pokiaľ varíte na sklokeramickej doske alebo na liatinových platničkách, je možné využiť takzvané zvyškové teplo. Platničky či dosku teda vypnite napríklad päť minút pred dovarením. Zvyškové teplo bez problémov dovarí daný pokrm, v rúre sa jedlo skvele dopečie v rámci tohto zvyškového tepla. Týmto spôsobom ušetríte nemalé peniaze na energiách.

Máte už indukčnú dosku?

Ak chcete na energiách pri varení naozaj ušetriť, odporúčame vám zaobstarať si takzvanú indukčnú dosku, ktorá je ďaleko úspornejšia pri varení než čokoľvek iné. Aj keď je obstarávacia cena trochu vyššia, neznamená to, že je to nevýhodná kúpa. Naopak – investícia sa vám čoskoro vráti, ušetríte naozaj tisíce.

Používate pri varení pokrievku?

Mnohí ľudia bohužiaľ zabúdajú na pokrievku pri varení. Voda tak do varu prichádza oveľa pomalšie, než v prípade použitia pokrievky. Využije sa teda oveľa viac energie. Okrem pokrievky využívajte tiež takzvaný papiňák, ktorý rýchlo uvarí požadované pokrmy s využitím menšieho množstva energie. Všeobecne sa dá povedať, že čím menej času na varenie potrebujete, tým menej energie spotrebujete.