Ako správne plávať aneb poznávame štýly plávania
Zaujímavosti

Ako správne plávať aneb poznávame štýly plávania

Plávanie sa v posledných rokoch prichádza na chuť. Tomu sa ale nemôžeme čudovať, veď sa jedná o šport, pri ktorom sa veľmi efektívne chudne. Bohužiaľ drvivá veľa ľudí pláva zle, respektíve zlým štýlom, a tak si pri plávaní skôr ubližujú, než prospievajú. Ak chcete aj vy zapracovať na svojej postave a zamakať si v bazéne, najskôr sa zoznámte sa štýly plávania a snažte sa ich vykonávať tak, ako je stanovené.

Kraul ako najrýchlejší plavecký štýl

Najmä ostrieľaní, profesionálne plavci plávajú štýlom kraul. Ide totiž o najrýchlejší plavecký štýl, ktorý existuje. Ako je možné, že je kraul tak rýchlym štýlom plávanie? Na vine je poloha tela pri plávaní, pri ktorej sa čelí menšiemu odporu vody než v prípade iných plaveckých štýlov.

Kraul je pomerne mladý plavecký štýl, ktorý sa začal naplno rozvíjať a vyvíjať až v devätnástom storočí. Rozvinul sa však rýdzo kvôli pretekom.

Prsia ako najrozšírenejší plavecký štýl

Aj keď je kraul pomerne rozšíreným plaveckým štýlom, prsia sú ešte rozšírenejšie. Bohužiaľ pri tomto štýle plávaní sa najviac chybuje a najviac tak ruinuje svoju chrbticu. To však nič nemení na tom, že prsia sú najstarším plaveckým štýlom, aký kedy existoval. Jeho hlavným prednosťami je to, že sa vďaka nemu plavci vo vode veľmi ľahko orientujú. Aj preto je veľmi preferovaný v prípade, že sa pláva v prírodných vodách.

Znak ako najzdravšie plavecký štýl
Pri plávaní štýlom prsia si najviac ruinuje našu chrbticu. Zachrániť ju však môžeme tak, že budeme plávať takzvane „naznak“. Znak je totiž najzdravšie plavecký štýl, pri ktorom sa pláva na chrbte. Nohy a ruky sa pohybujú rovnako ako pri rýchlom kraule.

Motýlik ako najnáročnejšie plavecký štýl

A ako posledný stojí za zmienku motýlik, čo je plavecký štýl označovaný za najnáročnejších. Väčšinou ho využívajú iba skúsení plavci alebo sa odporúča začiatočníkom.