Aj nízkoenergetický dom môže byť inteligentný domácností
Bývanie

Aj nízkoenergetický dom môže byť inteligentný domácností

Patríte k ľuďom, ktorí premýšľajú o stavbe nízkoenergetického domu? Láka vás možno to, že takýto nízkoenergetický domček sa pýši nízkou energetickou náročnosťou. To znamená, že vás toľko nebude bolieť fakt, že dôjde k zdraženiu dodávok elektrickej energie. Lenže možno nemáte záujem len o nízkoenergetickú domácnosť, ale zároveň máte záujem aj o inteligentnú domácnosť a myslíte si, že tieto dve veci nejdú dohromady. Ale to je omyl – idú. Aj nízkoenergetický dom môže byť inteligentným príbytkom.

Inteligentná domácnosť ponúka veľa možností

Dokonca dnes sa to nízkoenergetickými domy, ktoré sú zároveň inteligentnými len hemží. Tomu sa napokon nemôžeme čudovať, keď žijeme v dobe plnej moderných technológií. Inteligentná domácnosť ponúka naozaj celú veľa možností. To, že majú takmer nulovú spotrebu energie už je len pomyselná čerešnička na torte.

Čo všetko nízkoenergetické domy dokážu?

Pýtate sa, čo všetko nízkoenergetické domy dokážu? Vie toho naozaj veľa! Napríklad je možné len skrze ovládač alebo chytrý telefón ovládať rolety, prípadne rolety a žalúzie sa samy ovládajú na základe slnečného žiarenia. Vďaka tejto funkcii a akési sebestačnosti roliet nedochádza k prehrievaniu interiéru.

Čo je taktiež veľmi zaujímavé, tak je fakt, že sa dá zautomatizovať otváranie strešných okien. Okná možno zautomatizovať na základe slnečného svitu, teplotu alebo na základe dažďa a hodnotách oxidu uhličitého v miestnosti. Ak budete využívať túto múdru funkciu, budete mať zaistené vertikálne vetranie domu.

Avšak pamätajte, že potrebujete vytvoriť v dome čo najjednoduchší systém, aby nebolo náročné ho regulovať. Najmä v prípade, že chcete ovládať zároveň ako rekuperáciu, tak solárne panely, tak doplnkové vykurovanie, vďaka systému v tom nebudete mať zmätky. Ak teda dodržíte jeho jednoduchosť.