Nedávne štatistiky ukázali, že Slováci sú pomerne nadšení športovci. Polovica z nás aktívne športuje, zvyšok športuje pasívne. Ak sa športuje pasívne, teda ak sa sledujú online prenosy, sledujú sa futbalové zápasy alebo hokejové stretnutia. Ak sa športuje aktívne, ľudia sa uchyľujú k pešej turistike alebo k cyklistike. Keďže vám ešte praje pekné počasie, mali by ste si dostatočne užiť oboch športových aktivít. Ak sa chcete vydať na bicykel, poradíme vám s jeho výberom.
S výberom bicykla môžete mať problém. Ak chcete jazdiť na bicykli naozaj aktívne, odporúčame kúpiť si kvalitnejšie koleso, ktoré s vami nejakú tú dobu vydrží.
Prím hrá konštrukcia
Pri výbere kolesá sa pozerajte hlavne na jeho konštrukcii. Tým myslíme sledujte rám bicykla, veľkosť rámu, tiež priemer kolies, prípadne materiál bicykla. Tiež skontrolujte brzdy a jeho odpruženie.
O sa týka rámu, u pánskych kolies je rám vyššia s hornou horizontálnou rámovou trubkou. U dámskeho bicykla je sklon rámovej trubky nižšia, aby sa pohodlne nasadalo, ale tiež sesedalo z bicykla. Čo sa týka veľkosti rámu, rozhodujte sa podľa výšky postavy a výšky rozkroku (čiže podľa dĺžky nôh).
Istú úlohu hrá aj priemer kolies, ako už bolo spomenuté. Koleso sa rozlišuje podľa počtu palcov. Napríklad kolesá s s priemerom dvadsaťšesť palcov je obratnejší, ale nie je určené do terénu. Koleso s priemerom dvadsaťosem palcov je zase určené pre komfortné jazdenie, avšak vďaka nim je bicykel krapet ťažšie.
Z akého materiálu je koleso vyrobené?
Ako sme spomenuli, úlohu zohráva aj to, z akého materiálu je koleso vyrobené. Najčastejšie sa vyhotovuje hliníkové koleso, ktoré je známe svojou veľkou pevnosťou a je cenovo priaznivý. Čo sa týka karbónu, jedná sa o ľahšie materiál, ktorý je však drahšie, ale pohlcuje drobné nárazy. Pri oceľových kolies je vysoká pevnosť, ale aj vysoká hmotnosť. Na druhú stranu taká kolesá kúpite za priaznivú cenu.