Mrlík alebo tiež quinoa – jedná sa o fantastickú potravinu, ktorá má po nutričnej stránke všetko, čo by ideálne potravina mala mať. Bohužiaľ rad ľudí sa domnieva, že quinoa sa dá len kúpiť. Lenže to nie je pravda. Quinoa sa môže aj vypestovať, vďaka čomu miniete v obchodoch o niečo menej financií. Aj keď sa jedná o typickú americkú plodinu, môžete ju pestovať aj u nás. Je to naozaj jednoduché, keď viete, ako na to.
Zo všetkého najdôležitejšie je však výber správnej odrody. Hľadajte takú, ktoré vyhovujú naše klimatické podmienky a naše zemepisné šírky. Nesnažte sa pestovať druh, ktorý v našich končinách nerastie. Zároveň ešte pred vysádzaním pamätajte na jednu vec, a síce že quinoa môže dorásť až do výšky jedného alebo dvoch metrov.
Ako na pestovanie quinoy
Čo sa týka samotného pestovania quinoa, pustite sa do toho začiatkom mája, prípadne koncom apríla. Je dôležité, aby už nehrozili zimné mrazíky. Quinoa sa darí viac vo vyhriatej pôde, teda ak sa už pár dní nesie v znamení slniečka, je ideálny čas na jej zasiatí.
Quinoa sa zásadne vsádza do zeminy, ktorá je ľahká. Pozor si dajte predovšetkým na ílovitú pôdou, ktorá rastline práve dvakrát nesvedčí. Ďaleko lepšie je piesočnatá alebo úplne chudobná zemina, ktorú rastlina veľmi dobre znáša.
Rastlina sa zasieva zásadne do riadkov a medzi jednotlivými semenami sa nachádza zhruba pol metra rozostup. U pestovanie quinoa je veľmi dôležité, aby si rastliny vzájomne neprekážali.
Ako na hnojenie a polievanie
Najviac ošemetné je pri pestovaní každej rastliny hnojenie a tiež zalievanie danej plodiny. Čo sa týka quinoa, zalievame ju väčšinou ráno. To je ideálne časť dňa. Samozrejme aj tejto plodine vadí preliatie, preto ju zalievajte až vo väčšom suchu.
Čo sa týka hnojenie, to nie je potrebné. Ak predsa len chcete jej rast niečím podporiť, odporúčame kvalitný kompost alebo hnoj. To plne postačuje.