Ako na zarosené okná?
Bývanie

Ako na zarosené okná?

Orosená okná bývajú najmä v zime problémom. Ľudia vo svojich domácnostiach kúri, a to nemá práve pozitívny vplyv na plastové okná, ktorá sa hlavne v rohoch začínajú rosiť. Rosa na oknách však neskôr spôsobuje pleseň, ktorá nie je práve zdravá a ktorá môže spôsobiť celý rad zdravotných problémov. Aby ste predchádzali plesniam, je potrebné najprv zistiť, ako bojovať proti oroseným oknám. Našťastie pre vás máme niekoľko tipov a trikov, ktoré vám s oroseným oknami zaručene pomôžu.

Než však prejdeme k tipom a trikom, ktoré nám pomôžu zbaviť sa nepríjemných orosených okien, spomeňme si dôvod, prečo k roseniu okien vôbec dochádza. Dôvodom toho je nevetraná vlhkosť, ktorá sa v interiéri hromadí v zime preto, že začíname vo vnútri kúriť a vlhkosť sa teda razom v interiéri zvyšuje. Keďže počas zimy v interiéroch príliš nevetráme, vlhkosť sa hromadí a začína sa uchytávať na okolité predmety. V tomto prípade sa jedná o okná, ktoré sú vlhkosti na muške.

Dodržujte pravidlo 21-50

Ak nechcete, aby sa rosa zdržiavala na oknách a aby tým pádom dochádzalo k nevítaným plesniam, odporúčame dodržiavať pravidlo 21-50. Ide o pravidlo, ktoré hovorí, že pri dvadsaťjeden stupňoch Celzia by nemala vlhkosť vzduchu v interiéri presiahnuť päťdesiat percent. Keď mu to budete dodržiavať, rosa sa na oknách vyskytovať naozaj nebude. S meraním vlhkosti môže pomôcť napríklad vlhkomer, ktorý dnes nie je drahou záležitosťou, naopak ho kúpite za pár eur.

Vlhkomery sú skvelými pomocníkmi aj pri pravidelnom sledovaní vlhkosti počas iných ročných období, než je zima. Vo svojej domácnosti ho preto využijete.

Rosu každé ráno utierajte

Ak sa vám nedarí dodržiavať pravidlo 21-50, nie je iného kroku než každodenné utieranie opadané rosy na oknách. Aby nedochádzalo k vzniku plesní, aby sa vlhkosť v interiéri ešte nezvyšovala, treba rosu na oknách pravidelne každé ráno utierať.

Utieranie rosy na oknách nie je nič náročné alebo nič, čo by človeka zaťažovalo či znepríjemňovalo mu život. Ak vám to ale vadí, dodržujte spomínané pravidlo, vďaka ktorému zaručene predídete rosenie okien.