Žalúzie, záclony, rolety alebo závesy?
Bývanie

Žalúzie, záclony, rolety alebo závesy?

Okno samotné je ako výkladná skriňa. Je potrebné rozhodnúť sa pre niektorý z variantov. Nedáte dopustiť na útulnosť a textil alebo ste zástancom moderných interiérov a vystačíte si len s vnútornými roletami?

Ťažké rozhodovanie

Okno. Každý dom alebo byt ich má niekoľko. Päť, desať a niekedy aj viac. Dostatok denného svetla a slnka je síce fajn, ale všetkého veľmi škodí. Treba to niečím zacloniť, aby ste mali súkromie a lúče si dávkovali po svojom, mohli sa bez odrazu pozerať na televíziu, chránili sa pred búrkou a zvedavými pohľadmi zvonku. Čo je ale to najlepšie? To záleží na tom, čo je vám príjemné, čo vo vás vzbudzuje pocit pohodlia, útulňa a súkromia. Na tom, čo sa hodí k zvyšku vybavenia, čo preferujete za farby, koľko chcete investovať a čo očakávate.

Klasika neomrzí

Kombinácia záclon a závesov je tu už mnoho rokov. A stále má počet základňu fanúšikov. Dôvod je prostý. Môžete ľahko obmieňať vzor na záclonách a farbu závesov, cena nie je vysoká, budí dojem útulňa a údržba je smiešne jednoduchá. Stačí vyprať, vysušiť a znova zavesiť. Príjemným bonusom je možnosť streknúť na textil kvapku esenciálneho oleja a vôňa sa rozline po celej miestnosti. Len je potrebné zaobstarať drevené alebo kovové konzoly, na ktorých látka visí.

Žalúzie

Drvivá väčšina domácností má v oknách nainštalované žalúzie. Sú účinnou ochranou pred slnkom aj pouličným osvetlením, dajú sa ľahko regulovať a púšťať do miestnosti len toľko slnka, koľko je vám práve príjemné. Okrem toho sa dajú zohnať varianty v rôznych veľkostiach a odtieňoch, aby sedeli priamo na rozmer vašich okien a ladili s rámami a parapetmi. Cena je ale o pár stupienkov vyššia ako záclony so závesmi a údržba náročnejšia. Prach sa na lamelách usadzuje vo veľkom a bez pravidelného stierania sa zo žalúzie stane len semenisko nečistôt, roztočov a alergénov.

Rolety

Vnútorné rolety do okien sú skutočným výstrelkom. Zo všetkých spomínaných variantov sú najdrahšie, ale aj najluxusnejšie a môžu sa stať zaujímavým a osviežujúcim prvkom celého interiéru. Čo zvoliť drevo alebo špeciálny papier s nápadnou potlačou? Tieniace zariadenie do okien nemusí byť len povinnosť a uniformita, s roletami vystúpite z davu.