Hemoroidy ako choroba, o ktorej sa nehovorí. Ako jej predchádzať a ako sa jej zbaviť?
Zdravie

Hemoroidy ako choroba, o ktorej sa nehovorí. Ako jej predchádzať a ako sa jej zbaviť?

Existuje celý rad chorôb, o ktorých sa veľa nehovorí. Kým o niektorých ochoreniach sa hovorí viac než dosť, iné choroby sú rovnako závažné, napriek tomu sa ľudia za ne hanbia, hanbia sa o nich hovoriť. Možno však keby sa o nich hovorilo viac, ľudia by vedeli, čo vo chvíľach, keď je choroba skolí, robiť. Napríklad u takých hemoroidov si ľudia nie sú moc istí tým, čo robiť, keď sa choroba prejaví. Ani za lekárom často nechcú ísť, pretože sa hanbia o chorobe prehovoriť. Hemoroidy sú však choroba, ktorá postihuje každého druhého človeka, nie je to nič, čo by nebolo bežným ochorením.

Čo sú to hemoroidy

Pokiaľ hovoríme o hemoroidoch, hovoríme o zväčšených kŕčových žilách vo vchode do konečníka či hovoríme o zväčšených kŕčových žilách priamo v konečníku. V súčasnej dobe existujú dva druhy hemoroidov, a to hemoroidy vnútorné a hemoroidy vonkajšie. Vnútorné spôsobujú krvácanie v stolici, vonkajšie sú bolestivé a nachádza sa pri vchode do konečníka.

Hemoroidy je ochorenie, ktoré má rovnú štyri štádiá. Z časti sa jedná o dedičné ochorenie, nie vždy však majú gény na ochorenia vplyv. Choroba môže postihnúť prakticky kohokoľvek, viac ohrozené sú tehotné ženy alebo športovci (hlavne cyklisti a kulturisti).

Ako sa hemoroidov zbaviť?

Ak vás práve hemoroidy trápi, vyskúšajte najrôznejšie krémy, čapíky alebo pokojne aj vložky, ktoré majú znecitlivujúce účinok. Pomoct môže tiež chladenie, najmä napuchnutými oblastiam uľaví priložení vrecúšok s ľadom. Rozhodne neodkladajte návštevu toalety, čím dlhšie to budete odkladať, tým bolestivejšie to bude. Na krátkodobú úľavu od bolesti pomáhajú aj lieky, ktoré nájdete voľne dostupné v lekárni.

Ako hemoroidom predchádzať?

Rozhodne tak, že nebudete podceňovať hygienu. Hygiena naozaj nesmie byť zanedbávaná, najmä kúpeľ je pre sedacej časti lepší. Odporúčame tiež zmeniť stravu. Ideálne budú pokrmy s dostatočným množstvom vlákniny. Tiež dodržujte pitný režim.