Aké farby zvoliť do malej kuchyne
Bývanie

Aké farby zvoliť do malej kuchyne

Pri zariaďovaní malého priestoru je výber farby jedným z najdôležitejších elementov. Pomocou správneho výberu dokážeme docieliť optické presvetlenie priestoru, a to chceme! Aké rady by ste mali pri zariaďovaní malej kuchyne nasledovať?

Stavte na teplé tóny

Všeobecne sa do kuchýň odporúčajú teplé odtiene. V menšom priestore však vyberajte teplý odtieň vo svetlom tóne, ktorý nepokazí celkový dojem miestnosti. Farieb máme veľa, tak rozhodne nezabúdajte na pastelové, ktoré pôsobia príjemne a skvele si sadnú s voľne stojacimi spotrebičmi.

Farby vyberajte podľa svetovej strany

Svetová strana, na ktorú je situovaná vaša kuchyňa je tiež jedným z rozhodujúcich faktorov pri výbere farby. Pokiaľ je orientovaná na sever, nedostane sa do miestnosti príliš slnečného svetla, a preto by ste mali voliť odtiene svetlé a teplé. Také farby totiž miestnosť opticky presvetlia. Ideálnou farbou je žltá alebo oranžová.

Ak je vaša kuchyňa orientovaná na juh, môžete si dovoliť zvoliť chladnejšie farby. Čo napríklad pastelovo modrá? Vždy však majte na pamäti, že aj pri chladnejších farbách je lepšie vyberať zo svetlejších odtieňov.

Zlaďte farbu linky so stenami

Keď zariaďujete kuchyňu, vždy najskôr vyberajte farbu kuchynskej zostavy. Farbu na stenách totiž premaľujete ľahšie, než aby ste menili celú linku. Pretože zariaďujete malý priestor, mali by ste opäť vyberať zo svetlých tónov, ktoré miestnosť oživia a presvetlia. Vhodnými voľbami sú biela, krémová či odtiene šedej. Tieto farby navyše môžete kombinovať snáď so všetkými ostatnými. Dobre bude vyzerať aj drevo, aj tu však stavte na svetlé odtiene.

Oživte priestor kuchynským chrbtom

Ná chrbát kuchyne sa mnohokrát zabúda. Je to však priestor, ktorý môže zostave v jednej farbe dodať šmrnc a originalitu. Môžete na nich vytvoriť zaujímavý obklad alebo použiť sklenenú dosku. Štýl a farbu vždy voľte tak, aby ladili s celkovým vzhľadom kuchyne.