zařizujeme domácnost
Bývanie

Zariaďujeme domácnosť do vintage štýlu

Premýšľate nad tým, do akého štýlu zariadite svoju domácnosť? Môžete sa spoľahnúť na aktuálne moderné bytové doplnky, ale ak zmiešate viac štýlov do jedného, nebudú ani moderné bytové doplnky vyzerať pekne, ani ony sa nebudú podieľať na útulné a príjemné domácnosti. Zmes rôznych štýlov skrátka nie sú in, in sú naopak domácnosti, ktoré sú zariadené do štýlu jedného. Zamerajme sa teraz na vintage štýl. 

Vintage štýl si ľudia veľmi často zamieňajú s klasickým retro štýlom Jedná sa o dva veľmi podobné štýly, napriek tomu sú tu hlavné rozdiely, ktoré musíme mať pri zariaďovaní domácnosti do tohto štýlu na pamäti. 

Pokiaľ hovoríme o vintage štýlu, hovoríme o štýle pripomínajúci vidiek. 

Čím sa vintage štýl vyznačuje? 

Pri výbere nábytku sa zamerajte na nábytok, ktorý pochádza z prvej polovice minulého storočia. Práve nábytok z 1.polovice 20.storočia tvoria základ vintage domácnosti. Pri výbere uprednostnite skôr historické kúsky pred novinkami na trhu, ktoré len vyzerajú z minulého storočia. Nebojte sa starých kúskov, ktoré prešli rekonštrukciou. 

Pamätajte, že vintage nábytok môže vyzerať opotrebovane – nedokonalosti sú naopak vítané. Ak teda nájdete na nábytku škrabnutia, ryhy, odreniny alebo podobné nedokonalosti, neváhajte dlho. 

Farby vintage štýlu 

Než sa pustíte do maľovania domácnosti, zistite si dopredu, aké farby hrajú vo vintage štýle hlavnej úlohe. U vintage štýle sa dbá na jemnosť, ale aj na pestrosť – voľte pastelové farby. Z materiálov uprednostnite drevo, povolený je tiež kov alebo ratan. 

Textílie, ktoré použijete pri šití povlakov na vankúše či pri šití diek, musí byť príjemné na dotyk. 

O vintage štýlu je možné povedať, že sa jedná o štýl veľmi romantický, ktorý učaruje najmä ženám. Ovšem nielen ženy sa do tohto štýlu zamilujú. Pokiaľ si do vintage štýlu nechcete zariadiť celú domácnosť, odporúčame do tohto štýlu zariadiť minimálne spálňu, ktorá bude pôsobiť útulne, príjemne a nebudú v nej žiadne rušivé elementy.