Aj vám tento rok spôsobil prechod na letný čas zdravotné problémy?
Zdravie

Aj vám tento rok spôsobil prechod na letný čas zdravotné problémy?

Aj tento rok bol prechod na letný čas pre mnohých z nás dosť hektický. Mnohí ľudia ani nezaregistrujú, že sa posunul čas o hodinu dopredu, teda sme začali spať o hodinu menej, než počas posledného pol roka. Mnohí však tento posun registrujú, a to intenzívne. Na základe posunu času k nim môžu prísť mnohé zdravotné ťažkosti. Aké? O všetkých vás budeme informovať. 

Ako sme spomenuli, k niekomu sa žiadne zdravotné ťažkosť nedostaví, iný zmenu času zaznamenáva intenzívne. Ako ste to tento rok mali vy? Zaznamenali ste zhoršené videnie alebo vám bolo úzko pri srdci? Za všetko môže zmena chronobiologických rytmov. 

Zvyšuje sa výskyt srdcových záchvatov a mŕtvice 

Je vedecky potvrdené, že v období letného času sa vyskytuje viac srdcových záchvatov či mŕtvic. Všetko začne dňom, kedy sa čas posunie o hodinu dopredu. Zrazu sa v ten moment zvýši výskyt srdcových záchvatov až o dvadsaťpäť percent, riziko mŕtvice sa zvýši o dve percentá. 

Možno vám to príde nezmyselné a nereálne, ale je to skutočne tak. Môže za to zhoršenie kvality spánku a taky nedostatočný spánok, čo v nás vyvoláva stres. Medzi najrizikovejšími dni je pondelok, pretože musíme po víkende, kedy sme sa mohli dospať, vstať skoro a naplno fungovať. 

Čo je však pozitívne, tak je to, že zvýšenie výskyt infarktov a mŕtvice nie je celoročná, ale len v období letného času. Až sa ručička opäť posunie o hodinu späť, počet infarktov začne klesať. 

Zmena času neprospieva tehotným ženám 

Opäť je vedecky dokázané a podložené, že zmena času neprospieva tehotným ženám. V tomto období dochádza k viac potratom. Podľa odborníkov zmena času pôsobí negatívne len na tehotné ženy, ktoré podstúpili umelé oplodnenie. Práve u nich vzniká veľké riziko, že v tomto období potratí. Podľa odborníkov nie je stopercentne isté, čo konkrétne potraty spôsobuje, ale podľa všetkého za to môže opäť tá ubráni hodina spánku. Vďaka nej totiž môže dôjsť k narušeniu ženského vnútorného biorytmu.